Podatek pogłówny to rodzaj powszechnego podatku osobistego. Odprowadzany jest w tej samej wysokości dla wszystkich podatników, jego wysokość nie jest więc zależna od ich dochodów.
W Królestwie Polskim podatek pogłówny był wielokrotnie uchwalany przez sejm, począwszy od XVI wieku. W celu jego zebrania wybierano poborców podatkowych, którym w terenie pomagali proboszczowie poszczególnych parafii. Dzięki jego powszechności, spisy płatników pogłównego mogą być ciekawym źródłem wiedzy na temat nazwisk mieszkańców wsi i miast oraz ich zaludnienia.
W 1673 roku Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalił podatek pogłówny w związku z wojną z Turcją.
Według konskrypcji z 25 maja 1673 roku podatek pogłówny zobowiązane były zapłacić następujące osoby z Choczni:
- Woyciech Woycik,
- Antoni Slagorczyk,
- Jakub Krawiec,
- Walenty Slagor,
- Bartek Walasek,
- Jadam Niemiec,
- Krystyna Pasterka,
- Szczęsna Twarosek,
- Ewa Dziewka,
- Paweł Swiec,
- Regina Skowronkowa,
- Jagnieszka Szymoniczka,
- Stanisław Cayka,
- Woyciech Przybyła,
- Tomasz Woyt,
- Marcin Niedziołek,
- Ewa Cudacka,
- Klimek Bonar,
- Jakub Kowal,
- Grzegorz Ogonek,
- Walenty Guzowat,
- Walenty Gazdecka,
- Marcin Cyganek,
- Klimek Grubarz,
- Marcin Zaiac,
- Tomasz Siedlak,
- Jakub Woźniak,
- Regina Koculek,
- Grzegorz Vider,
- Franek Sordelik,
- Grzegorz Figowski,
- Tomasz Pietruszka,
- Grzegorz Koyder.
Zestawienie płatników obejmuje więc 33 przedstawicieli ówczesnych choczeńskich rodzin. Porównując je z podobnymi w czasie spisami płatników podatku kościelnego (taczma), łatwo zauważyć, że znajduje się w nim znacznie mniej nazwisk (czy też przezwisk). Na przykład w spisie płatników taczma z 1665 roku ujęto aż 65 płatników, w 1670 roku - 48, a w 1673 roku - 44. Według Józefa Putka spis płatników pogłównego w Choczni z 1673 roku nie był kompletny i obejmował tylko choczeńskich rzemieślników (na liście mamy np. krawca, kowala, czy szewca), funkcyjnych (wójt i grubarz czyli grabarz), a także komorników, zagrodników i chałupników, zaliczających się do biedniejszej warstwy ludności. Nie ma natomiast w tym spisie przedstawicieli takich wpływowych i rozrośniętych wówczas w Choczni rodzin kmiecych, młynarskich i karczmarskich, jak na przykład: Szczurów, Matejków/Wawrzyńczaków (Widlarzów), Balonów, Guzdków/Wątrobów, Komanów, Grządzielów, Ramendów, Styłów, Świętków, Turałów/Kleśniaków, Wilczków/Dziadków/Rokowskich, Burzejów, czy Kumorków/Malatów. Za to takie nazwiska, jak Koyder, czy Figowski występują wyłącznie na tej liście - nie są one znane z żadnych innych dokumentów związanych z siedemnastowieczną Chocznia.
W przypadku Choczni podatku pogłównego z 1673 roku nie można traktować więc jako powszechnego. Być może choczeńscy kmiecie byli ujęci na innej liście, która nie zachowała się do czasów współczesnych lub płacili oni na wojnę z Turcją podatek w innej formie - na przykład podymnego (od domu, a nie od "głowy").
Już 3 lata później (1676) choczeńska lista płatników podatku pogłównego obejmowała 119 osób, czyli była zdecydowanie bardziej zbliżona do zamieszkującej wtedy w Choczni liczby rodzin.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz