Wśród nauczycieli, którzy pracowali w Choczni, był także Jan Pietrochowicz, zatrudniony jako nadetatowy w Choczni Górnej w 1907 roku. Miał wtedy 24 lata życia, jako że urodził się 19 czerwca 1883 roku i dwa lata pracy. Do Choczni przybył z Zakrzowa.
W 1909 roku Pietrochowicz wykazywany jest już jako nauczyciel w nieodległej od Choczni Wysokiej, a od 1911 roku jako kierownik tamtejszej szkoły.
Po I wojnie światowej został przyjęty do Wojska Polskiego w stopniu porucznika gospodarczego z przydziałem do Szpitala Wojskowego nr 1 w Krakowie. W późniejszych Rocznikach Oficerskich podawany jest jako porucznik rezerwy 76 pułku piechoty.
W niepodległej Polsce Pietrochowicz zakończył pracę w Wysokiej i objął kierownictwo szkoły w Brynowie, dzielnicy Katowic położonej na południe od centrum (1922). Angażował się także w politykę- w październiku 1928 roku przewodniczył na przykład wiecowi protestacyjnemu ludności Brynowa i Katowickiej Hałdy przeciwko roszczeniom niemieckim w negocjowanym traktacie handlowym z Polską i prowokacyjnemu wystąpieniu niemieckiego prezydenta Paula von Hindenburga, o czym informował dziennik „Polska Zachodnia”.
Natomiast rok później wszedł w skład komitetu wyborczego Narodowo- Chrześcijańskie Zjednoczenie Pracy, skupiające zwolenników rządzącej wówczas w Polsce sanacji. Ta partia, akcentująca śląski regionalizm, wartości chrześcijańskie i narodowe oraz prawa pracownicze zdobyła w wyborach sejmowych w 1928 roku aż 30,6% głosów śląskich wyborców.
W dalszej karierze przeszkodziła mu przedwczesna śmierć. Zmarł nagle w czasie pracy 8 września 1930 roku, czyli w 48 roku życia. Z nekrologu opublikowanego w „Polsce Zachodniej” dowiadujemy się, że:
- jego pogrzeb w Katowicach-Brynowie był planowany na 11 września o godz. 16.00,
- zmarły oprócz pracy w szkole powszechnej kierował także górniczą szkołą dokształcającą,
- był prezesem miejscowego koła Związku Obrony Kresów Zachodnich, patriotycznej organizacji zajmującej się oprócz pracy kulturalno- oświatowej bronieniem polskich praw narodowych przed zaborczą polityką Niemiec i walką z przejawami niemieckiego separatyzmu na Górnym Śląsku,
- Pietrochowicz działał również aktywnie w Towarzystwie Czytelni Ludowych i w związkach zawodowych nauczycieli.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz