poniedziałek, 29 grudnia 2014

Opis topograficzny Choczni z końca XVIII wieku

Wojskowy opis do austriackiej (Józefińskiej) mapy topograficznej w skali 1:28800 wykonanej w latach 1779-1783 pod kierownictwem ppłk. Friedricha von Miega.
Uwagi w nawiasach kursywą nie pochodzą z oryginalnego tekstu - mają za zadanie pomóc w zrozumieniu oraz lokalizacji opisanych pojęć.

Chocznia

Odległości: Wadowice 3/4  Inwałd 5/4  Zawada 1    (odległości w godzinach marszu)

Wody: Potok (Choczenka) który ma początek w stromych wąwozach górskich przybiera mocno po silnych opadach deszczu; ma dno żwirowe, woda jest jednak bardzo dobra; przy niskiej wodzie można go przekroczyć wszędzie.

Lasy: Ma z tyłu wysokopienne drzewa, bliżej zaś jedynie nieco zarośli, przez które można wszędzie przejść pieszo.

Łąki i bagna: W dolinkach znajdują się niewielkie suche łąki.

Drogi: Przez prawy koniec wsi przebiega droga do Wadowic, która przychodzi z Inwałdu (Stary Gościniec- Droga Sobieskiego); ma ona podłoże bardzo gliniaste, które przy utrzymujących się deszczach jest uciążliwe dla wszelkich pojazdów, ponieważ na tej drodze jest wiele miejsc wymytych przez deszcz; droga do Kaczyny (Biała Droga), chociaż ma podłoże kamieniste, ma jednak wiele wyrw, podobnie owa do Zawady (dzisiejsza ulica Kościelna); wszystkie pozostałe drogi polne są użyteczne tylko przy suchej pogodzie; przy czym należy nadmienić, że dwie dodatkowe drogi do Inwałdu (dzisiejsza ulica Glówna+Drapówka oraz droga zbliżona przebiegiem do fragmentu dzisiejszej drogi wojewódzkiej 52), z powodu właściwości, jak wskazane powyżej, są bardzo złe.

Góry: Miejscowość leży całkowicie rozproszona, częściowo na wzgórzu, częściowo w dolinie i jest zdominowana przez wzgórza leżące z obu stron.

Uwagi: przyległy grzbiet górski, który nosi nazwę miejscowości jest najwyższy w okolicy (Grzbiet Nad Chocznią)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz