wtorek, 15 marca 2016

Początek I wojny światowej w Choczni

28 lipca 1914 roku Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii, co stanowiło wstęp do wybuchu I wojny światowej.

Wielu młodych chocznian powołano do c.k. armii austriackiej, a kilkunastu zasiliło szeregi Legionów Polskich (LISTA).

Na użytek wojska zarekwirowano w Choczni pewną ilość koni i krów.

1 września 1914 roku nie rozpoczął się nowy rok nauczania w szkole w Choczni Dolnej.

Zarządzeniem władz państwowych Chocznię wyznaczono na obóz dla formującego się batalionu uzupełniającego Legionów Polskich.
Około 2.000 ćwiczących w Choczni przyszłych legionistów kwaterowało od 15 września do 2 października w szkole w Choczni Dolnej i w miejscowych chałupach. Chocznianie dzielili się z żołnierzami własnymi skromnymi zapasami żywności, a nawet elementami odzieży. Rada gminna i Kasa Raiffeisena (Stefczyka) uchwaliły przeznaczenie znacznych kwot pieniędzy na potrzeby Legionów. Zbiórkę pieniężną przeprowadzono też wśród mieszkańców wsi. 
Wyjeżdżających koleją  legionistów żegnano bardzo serdecznie (więcej).

Po opuszczeniu szkoły przez legionistów budynek wymagał gruntownego wysprzątania, a niektóre ze sprzętów szkolnych naprawy. Dlatego rok szkolny zainaugurowano dopiero 26 października.

Od 12 listopada w Choczni odczuwalne były już zwiastuny wojny. Na drodze przebiegającej przez wieś widać było tłumy przemieszczających się w kierunku zachodnim cywilów. Część z nich poruszała się na wozach konnych, część pieszo, gnając stada bydła, jeszcze inni podróżowali automobilami.
Z północnego wschodu docierał do Choczni głuchy grzmot armat.

22 listopada w budynku szkolnym została zakwaterowana austriacka żandarmeria wojskowa i żołnierze pospolitego ruszenia, zajmując trzy pomieszczenia.
Kwaterujące w Choczni oddziały wojska zmieniały się co kilka dni i taka sytuacja panowała aż do Świąt Bożego Narodzenia.

W walkach na froncie do końca 1914 roku polegli następujący mieszkańcy Choczni:

Piotr Cap, Wojciech Grządziel, Jan Kobiałka, Władysław Mocniak, Stanisław Urbanik i Franciszek Warmuz.

Ranni zostali:

Franciszek Dąbrowski, Adam Drapa, Aleksy Gazda, Jan Pietruszka, Józef Ramenda, Piotr Rokowski, Franciszek Styła i Wojciech Widlarz (więcej).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz