- 1847- w Podegrodziu zmarł ksiądz Wojciech Komorek, były choczeński proboszcz (1826-1842), którego następcą w Choczni był jego przyrodni brat ks. Józef Komorek.
- 1848- w Białce urodził się Wincenty Sałapatek, który po wyświęceniu na księdza w 1875 roku podjął posługę wikariusza w Choczni.
- 1894- krakowski "Czas" poinformował o przenosinach do Choczni z Wieprza księdza wikariusza Jana Szewczyka.
- 1894- urodził się Rudolf Klisiak, mieszkaniec Choczni wysiedlony przez Niemców do Gorzenia, gdzie prowadził nasłuch radiowy i przekazywał wiadomości do IV batalionu piechoty AK „Orzeł-Ważka”.
- 1927- w Międzybrodziu Bialskim urodził się Wiktor Kliś, podporucznik Ludowego Wojska Polskiego, członek choczeńskiej Gromadzkiej Komisji Obrony (1970).
- 1930- urodził się Andrzej Woźniak, absolwent wadowickiego Liceum Ogólnokształcącego w 1948 roku, potem student w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni i w Morskim Instytucie Rybackim. W 1953 roku ukończył Szkołę Specjalistów Morskich Marynarki Wojennej z tytułem nawigatora. Pracownik przedsiębiorstwa połowów dalekomorskich "Dalmor". Od 1956 roku kapitan statków.
22 sierpnia
- 1857- urodził się Franciszek Kręcioch, krawiec, który przed I wojną światową przebywał na emigracji zarobkowej w Stanach Zjednoczonych, gdzie pomagał bratu w prowadzeniu sklepu spożywczego. Po powrocie do Choczni nabył część gruntów majątku sołtysiego razem z przynależną karczmą, w której prowadził sklep wielobranżowy i wyszynk trunków. Po pewnym czasie przejął drugi sklep i wyszynk od Wolfa Goldbergera. Zajmował się także pszczelarstwem we własnej pasiece. Prowadził pielgrzymki z Choczni do Kalwarii i Częstochowy, był członkiem rady parafialnej i kościelnym kantorem (śpiewakiem).
- 1860- w Inwałdzie urodził się Ludwik Skowron, gminny policjant w Choczni, zamieszkały w pobliżu „Domu Ludowego”.
- 1891- w Choczni urodził się Edward (Irving Lee) Rosenberg, emigrant do USA w 1910 roku. W 1917 roku stawał do amerykańskiego poboru jako mieszkaniec Pittsburgh City w Pennsylwanii, zatrudniony w charakterze szofera w North Diamond and Moody. W 1942 ponownie został wezwany do poboru, jako mieszkaniec Nowego Jorku. Według klepsydry wykonywał, zawód kwatermistrza.
- 1898- orzeczeniem c.k. Rady Szkolnej Krajowej dwuklasowa szkoła ludowa w Choczni Dolnej od 1 września miała zostać została przekształcona w czteroklasową.
- 1917- po powołaniu do służby w wojsku austriackim zmarł w szpitalu Franciszek Malata, rolnik i działacz społeczny. Był zaangażowany w budowę szkoły w Choczni Dolnej, ofiarował parcelę pod budowę Domu Ludowego. Członek choczeńskiej Sokolej Drużyny Polowej w 1913 roku.
- 2006- zmarła Lidia Kiełb z domu Skonieczna, absolwentka wadowickiego liceum w 1947 roku oraz anglistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała jako nauczycielka w liceum w Nowej Hucie.
23 sierpnia
- 1841- urodził się Ludwik Strzeżoń, zastępczy nauczyciel w Choczni Górnej w 1885 roku (przez dwa miesiące).
- 1846- w Tuchowie zmarł pochodzący z Choczni ksiądz Piotr Woźniak, znany abstynent i działacz antyalkoholowy. Przed święceniami w 1832 roku pracował jako nauczyciel w choczeńskiej szkole przyparafialnej.
- 1880- rozpoczęto budowę nowego kościoła murowanego. Kamień węgielny został poświęcony przez proboszcza ks. Józefa Komorka. Każdy z choczeńskich gospodarzy zobowiązał się do płacenia na rzecz budowy 2 złotych rocznie od chaty, a pozostali mieszkańcy powyżej 15 roku życia po 0,5 zł. Jednocześnie parafianie zadeklarowali nieodpłatną robociznę.
- 1890- urodził się Stefan Strzeżoń, żołnierz armii austriackiej w czasie I wojny światowej (56 pułk piechoty), który dostał się do niewoli i był więziony w Tiumeniu w guberni tobolskiej.
- 1903- urodził się Jan Gruszecki, tymczasowy kierownik szkoły w Choczni Dolnej przed II wojną światową, mąż Kazimiery Gondek, córki wcześniejszego kierownika szkoły. W czasie II wojny światowej porucznik I pułku strzelców podhalańskich. Został ranny w 1939 roku w bitwach pod Gdowem i Lwowem. Przez Węgry i Rumunię dostał się do Francji, skąd z polskim wojskiem został ewakuowany do Szkocji. Służył w Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej, między innymi w bitwie pod Arnhem. Po wojnie wizytator kuratorium w Krakowie i dyrektor Liceum Kulturalno-Oświatowego.
- 1910- w Choczni prezentowana była ruchoma wystawa ligi pomocy przemysłowej, połączona z wykładami o przemyśle krajowym.
- 1971- zmarł Zygmunt Suchan, zastępca radnego Gromady Chocznia, wybrany w marcu 1939 roku.
- 1993- zmarł Antoni Zięba, ławnik Sądu Powiatowego w Wadowicach od 1956 roku.
- 1996- zmarła Kazimiera Studnicka z domu Guzdek, księgowa w Gminnej Spółdzielni w Wadowicach, członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Choczni i Ochotniczej Straży Pożarnej, kandydatka w wyborach do Gromadzkiej Rady Narodowej (1954).
- 2015- zmarł Adam Kręcioch, wójt Tomic pochodzenia choczeńskiego. Inżynier mechanik, absolwent Politechniki Krakowskiej, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego.
24 sierpnia
- 1816- wezbrane wody Choczenki podmyły i uszkodziły cmentarz usytuowany wokół kościoła, odsłaniając resztki trumien i kości.
- 1864- do Choczni sprowadził się Antoni Gajda z Mucharza, który otrzymał posadę nauczyciela.
- 1871- zmarł Błażej Romańczyk, choczeński młynarz.
- 1893- urodził się Jan Ścigalski, członek „Sokoła” i amatorskiego choczeńskiego kółka teatralnego. W maju 1910 roku został wraz kilkoma innymi chocznianami poturbowany podczas zlotu „Sokołów” w Białej przez niemieckie bojówki z Bielska. Do 1914 roku pracował jako murarz. Przed I wojną światową znalazł się na emigracji we Francji, gdzie znalazł zatrudnienie jako jako robotnik rolny i ogrodnik. W 1919 roku wstąpił do polskiej armii generała Hallera. W 1921 roku wrócił do Polski i od 1922 roku zamieszkał w Krakowie. Prowadził sklep spożywczy. Członek i chorąży Związku Hallerczyków, działacz społeczny i katolicki, członek Ligi Ochrony Przyrody, Ligi Obrony Kraju, PTTK. Odznaczony: Krzyżem Niepodległości i Krzyżem 10-lecia.
- 1920- w wyniku ran odniesionych podczas walk pod Lwowem zmarł Stefan Widlarz, starszy szeregowy 12 pułku piechoty.
- 1948- zmarł Antoni Romańczyk, w 1922 roku choczeński podwójci oraz pełnomocnik listy okręgowej PSL „Lewica”. W 1927 roku (i ponownie w 1932 roku) został wybrany członkiem zarządu PSL „Wyzwolenie” w gminie Chocznia i członkiem zarządu Gminy. Radny Gromady Chocznia (1935-39), członek komisji skrutacyjnej oraz arządu choczeńskiej Kasy Stefczyka (1929-1935)- od 1932 roku wiceprzewodniczący zarządu. Ponownie wybrany radnym gromadzkim w marcu 1939 roku. Od lipca 1946 roku radny Gminy Chocznia i członek jej prezydium. W 1947 roku znalazł się w zarządzie reaktywowanej Kasy Stefczyka.
25 sierpnia
- 1764- ochrzczony został Ludwik Burzej, choczeński młynarz (notowany w latach 1804-1810).
- 1836- przez Chocznię- z Wadowic w kierunku Andrychowa przejeżdżał powozem arcyksiążę Ferdynand Habsburg d’Este (1781-1850), gubernator Galicji.
- 1906- urodził się Józef Ramęda, wiejski rzeźnik, konował i wyrwiząb. Po II wojnie światowej zamieszkał na Ziemiach Odzyskanych.
- 1926- w Gliniku urodził się Franciszek Cedrowski, mieszkaniec Choczni, magister inżynier budownictwa, kierownik pracowni projektowej PW-2 w Krakowie, radiesteta. Członek Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych. Autor książki „Radiestezja” (2008).
- 1929- wiec PSL „Wyzwolenie” w Choczni w asyście uzbrojonej policji. Przewodniczył Władysław Mokwa z Wieprza. Poseł Putek w godzinnym przemówieniu poddał ostrej krytyce obóz sanacyjny. Przemawiali również posłowie Fidelus i Szczepański. Uchwalono, że obecny system polityczny szkodzi państwu, nie należy wspierać prób zmian konstytucji przez obóz sanacyjny, a zarządy komisarskie w radach powiatowych muszą zostać usunięte.
- 1978- zmarł Feliks Góralczyk, żołnierz kampanii wrześniowej 1939 roku (12 pułk piechoty), wzięty do niewoli niemieckiej i przetrzymywany w stalagu (do 1940 roku).
- 1981- zmarł Józef Janik, inżynier, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej w okresie międzywojennym, w 1929 roku ukończył kurs instruktorski dla naczelników okręgowych. Od 1931 roku prezes reaktywowanego gniazda „Sokoła” w Choczni, instruktor rolny. W latach 70-tych XX wieku mieszkał i pracował w Warce. Był pracownikiem Instytutu Przemysłu Fermentacyjnego i korespondentem Polskiej Akademii Nauk.
- 1988- w Katowicach Piotrowicach zmarł Tymoteusz Widlarz, absolwent wadowickiego gimnazjum w 1931 roku.
26 sierpnia
- 1887- urodził się Michał Płonka, żołnierz armii c.k. podczas I wojny światowej (36 pp), który poległ na froncie w 1915 roku.
- 1975- zmarł Ignacy Guzdek, nauczyciel, absolwent wadowickiego gimnazjum w 1929 roku. Pracował między innymi w szkole podstawowej w Świniewie koło Brześcia nad Bugiem (1932), w Czechowicach-Dziedzicach, a przed emeryturą w powiecie olkuskim.
- 1976- zmarł Tomasz Zawada, mieszkaniec Choczni, przwedwojenny pracownik firmy obuwniczej „Bata” w Chełmku, kontroler i instruktor w oddziałach tej firmy w Polsce. Po wojnie pracownik sklepu obuwniczego w Wadowicach.
- 2012- w Krakowie zmarł ksiądz Czesław Skowron, doktor historii Kościoła, były wikariusz w Krzeszowicach, Bieńczycach i w Krakowie oraz pracownik Kurii Biskupiej. W 1964 roku wyjechał do Rzymu i został zaangażowany przez watykańską Kongregację do Spraw Beatyfikacji i Kanonizacji. Zbierał dokumentację kultu królowej Jadwigi. Uczestniczył także przy procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych kilku innych błogosławionych i świętych. W 1972 r. zakończył urlop naukowy w Rzymie i wrócił do Polski. Autor między innymi książek: „Błogosławiona Jadwiga Królowa. Historia jej kultu – Beatyfikacja – Formularze liturgiczne” i „Fundacja Klasztoru Jasnogórskiego w świetle nowej interpretacji źródeł”. Współautor opracowania "Wadowice koło Choczni".
27 sierpnia
- 1909 w Niemczech urodził się Władysław Kaczor, kupiec, pracownik umysłowy spółdzielni produkcyjnej w Choczni, od października 1950 roku zastępca przewodniczącego prezydium Gminnej Rady Narodowej w Choczni.
- 1915- na froncie I wojny światowej zginął Józef Woźniak, żołnierz 16 pułku piechoty.
- 1936- w Krakowie zmarł Jan Widlarz, nauczyciel i inspektor szkolny, absolwent seminarium nauczycielskiego w Krakowie (1875). Pracował w: Andrychowie, Oświęcimiu, Lanckoronie, Lipniku, Grzegórzkach, Krośnie i w Żywcu. Radny miejski w Żywcu i prezes tamtejszej Miejskiej Kasy Oszczędności.
- 1946- w Chicago zmarł Jan Turała, emigrant do USA w 1912 roku, żołnierz armii amerykańskiej na froncie francuskim podczas I wojny światowej (1918). Mieszkaniec Chicago, naturalizowany w 1921 roku. Członek komitetu polonijnego do spraw zakupu dzwonów kościelnych, który odwiedził Chocznię w 1927 roku.
- 1986- w Krakowie zmarł Franciszek Ścigalski, ochroniarz prezydenta RP Ignacego Mościckiego i przewodnik wycieczek po zamku wawelskim, gdzie służbowo zamieszkiwał. W 1939 roku brał udział w ewakuacji arrasów wawelskich do Rumunii. W 1940 roku znalazł się w Wojsku Polskim we Francji w 202 pułku artylerii ciężkiej. W starciach z Niemcami ulega wypadkowi, jego jednostka przekracza granicę szwajcarską, a żołnierze zostają internowani. Z internowania powrócił w 1945 roku jako inwalida wojenny. Do przejścia na emeryturę pracował jako mechanik precyzyjny w warsztatach Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz