Przeglądając choczeńską listę wyborców z 1973 roku, czyli niemal sprzed półwiecza, można bez trudu zauważyć, że pojawiają się na niej nazwiska, występujące w Choczni już w XVI, czy w XVII wieku. Skłaniać to może do refleksji, w jakim stopniu chocznianie z 1973 roku byli potomkami tych, którzy zamieszkiwali w tej samej miejscowości 200, 300, czy 400 lat wcześniej.
Inaczej mówiąc- jak wyglądała ciągłość zasiedlenia Choczni między 1537 a 1973 rokiem ?
Tytułem wyjaśnienia: rok 1537 pojawia się w tych rozważaniach nieprzypadkowo, ponieważ właśnie wtedy sporządzono najdawniejszy znany do dziś spis nazwisk mieszkańców Choczni- listę płatników podatku rogowego.
Biorąc pod uwagę tylko nazwiska choczeńskich wyborców z 1973 roku i porównując je do nazwisk dawnych chocznian, zapisanych w różnych źródłach historycznych, można stwierdzić, że:
- nieco ponad 5 % choczeńskich wyborców z 1973 roku nosiło nazwiska używane w Choczni już w XVI wieku (na przykład Burzej, Dziadek, Świętek, Koman, Szczur, czy Guzdek),
- 27 % choczeńskich wyborców z 1973 roku nosiło nazwiska, które pojawiły się w Choczni już w XVII wieku (na przykład Balon, Bylica, Styła, Kręcioch, Pietruszka, Wcisło, Ramenda, Woźniak, Wątroba, Malata, Szymonek, Wider, Bryndza, Drapa, Gazda, Graboń, Turała, Zając, Garżel, Gzela, czy Bąk),
- ponad 10% choczeńskich wyborców z 1973 roku nosiło nazwiska, które pojawiły się w Choczni już w XVIII wieku (na przykład Paterak, Bandoła, Dąbrowski, Widlarz, Kobiałka, Kolber, Cibor, Romańczyk, Góralczyk, czy Sikora). Część z nich (4%) to ci, których nazwiska pojawiły się w Choczni wprawdzie w XVIII wieku, ale których przodkowie mieszkali w Choczni już wcześniej, tyle że używając innych nazwisk (Paterak=Turała, Cibor=Nota, Widlarz=Wawrzyńczak/Matejczyk, Dąbrowski=Balon, Bandoła=Twaróg).
Oczywiście samo porównanie nazwisk nie pozwala na wysnuwanie jednoznacznych wniosków na temat ciągłości zasiedlenia Choczni, choć na pewno stanowić może pewną wskazówkę. Aby zweryfikować ciągłość zasiedlenia Choczni, należałoby sprawdzić, w jakim stopniu choczeńscy wyborcy z 1973 roku wywodzili się rzeczywiście od przodków mieszkających w Choczni w XVI, XVII, czy XVIII wieku. Niestety genealogia żadnego współczesnego chocznianina nie sięga XVI wieku – to znaczy, że na podstawie zachowanych metryk kościelnych nie można udowodnić, że któryś z nich wywodzi się od przodków żyjących w Choczni już w XVI wieku. Dlatego tą metodą można badać ciągłość zasiedlenia Choczni począwszy od XVII wieku. Kolejną trudność stanowi skala przedsięwzięcia- nawet pobieżne sprawdzenie genealogii ponad 3000 osób, a tyle znajduje się na liście wyborczej z 1973 roku, zajęłoby wiele tygodni. Można natomiast w miarę szybko dokonać wglądu w genealogie mniejszej grupy osób, a uzyskane wyniki starać się przenieść na całość, mając świadomość, że będą to dane przybliżone, a nie ścisłe.
W tym celu z grupy ponad 3000 wyborców z 1973 roku wyłoniłem próbkę dwustuosobową, biorąc pod uwagę co piętnastego wyborcę. Uzyskane wyniki wyglądają następująco:
- 56 % osób z próbki miało przodków żyjących w Choczni przed 1700 rokiem,
- a w przypadku 42 % osób ich przodkowie lub oni sami pojawili się w Choczni dopiero w XX wieku.
Choczeńskie korzenie sprzed 1700 roku miało 80% osób noszących "historyczne" choczeńskie nazwiska, ale także 37% z tych, których nazwiska pojawiły się w Choczni w XX wieku.
Na koniec ciekawostka- około 55 % choczeńskich wyborców z 1973 roku (czyli 55 % wszystkich ówczesnych dorosłych chocznian) posiadało ze mną wspólnych przodków i to najczęściej więcej niż jedną parę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz