Z grupy kilku Romańczyków, którzy osiedlili się w Choczni w I połowie XVIII wieku, do czasów współczesnych nazwisko zachowało się wśród potomków Jana Romańczyka zwanego Czulem lub Czulikiem oraz Sebastiana Romańczyka zwanego Sobołkiem lub Sobołczykiem.
Trudno powiedzieć, czy Jan i Sebastian byli ze sobą rodzinnie powiązani. Pierwszy z nich przybył do Choczni z Kaczyny, a drugi był potomkiem młynarzy Romanów z dolnej części Ponikwi i Chobotu, których pra...prawnukowie obecnie posługują się najczęściej nazwiskiem Sobala. Z pewnością jednak obie te linie lub rodziny Romańczyków rozwijały się w Choczni niezależnie od ponad 250 lat, więc zakładając nawet bliskie pokrewieństwo Jana i Sebastiana, to ich aktualnie żyjący potomkowie byliby już bardzo odległymi "kuzynami".
50 lat temu mieszkało w Choczni zaledwie 10 dorosłych osób noszących nazwisko Romańczyk oraz kilka zamężnych kobiet, dla których Romańczyk było ich nazwiskiem panieńskim bądź też nazwiskiem noszonym po mężu.
Do potomków Jana Romańczyka vulgo Czula zaliczali się wyszczególnieni na liście wyborców z 1973 roku:
- Władysław Romańczyk (ur. 1912) spod nr 287 i mieszkająca z nim siostra Leokadia Romańczyk (ur. 1920),
- Irena Stachera z domu Romańczyk spod nr 295, żona Czesława Stachery i córka Jana Romańczyka, który zmarł z wycieńczenia w marcu 1945 roku w Harzungen podczas ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego Gross Rosen - tak zwanego "marszu śmierci" oraz jej córka Zuzanna Maria Stachera, później nosząca nazwisko Cibor.
Władysław i Leokadia Romańczykowie byli kuzynami trzeciego stopnia ojca Ireny Stachera.
Znacznie liczniejsi byli reprezentowani na ww. liście potomkowie Sebastiana Romańczyka-Sobołczyka, czyli młynarzy Romańczyków:- Józef Romańczyk (ur. 1907) spod nr 631 i jego syn Władysław (ur. 1935),
- Józef Romańczyk (ur. 1946) spod nr 656, czyli syn Józefa spod nr 631 i brat Władysława,
- Bronisława Drożdż z domu Romańczyk (ur. 1880) spod nr 694, wdowa po Józefie i jej liczni potomkowie noszący nazwiska: Drożdż, Drapa, Koczur, Lenart, Mukoid, Polak.
- Stanisława Garżel z domu Romańczyk (ur. 1939) spod nr 553, żona Emila,
- Eufrozyna Targosz z domu Romańczyk (ur. 1924), spod nr 331, żona Józefa oraz jej córki: Kazimiera (później po mężu Hodur) i Grażyna (później po mężu Marek), a także jej syn Edward Targosz.
Romańczykowie z tej linii wywodzili się od Wojciecha, syna Sebastiana, a następnie albo od Walentego, syna Wojciecha (Eufrozyna Targosz) albo od Błażeja, brata Walentego i męża Gertrudy z domu Garżel (pozostali).
Józef spod nr 631 i jego synowie Józef oraz Władysław byli potomkami Józefa Romańczyka, syna Błażeja i Gertrudy, Stanisława Garżel pochodziła od Antoniego Romańczyka, innego syna Błażeja i Gertrudy, a Bronisława Drożdż wywodziła się od Błażeja Romańczyka, trzeciego syna Błażeja i Gertrudy (czyli brata Józefa i Antoniego).
W Choczni mieszkały wtedy ponadto:- Tekla Romańczyk z domu Turała, matka ww. Eufrozyny Targosz i wdowa po Franciszku Romańczyku (z linii Sobołczyków),
- Łucja Romańczyk z domu Budzowska, matka ww. Stanisławy Garżel i wdowa po Antonim Romańczyku (z linii Sobołczyków).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz