wtorek, 25 kwietnia 2023

Książka "Dzieje dawnych choczeńskich rodów"

Nagłówek okładki

 W ubiegłym tygodniu ukazała się drukiem książka "Dzieje dawnych choczeńskich rodów", która na 402 stronach zawiera informacje historyczno-genealogiczne o 84 rodzinach mieszkających w Choczni 200 lat temu lub wcześniej. W większości przypadków ich potomkowie, choć noszący już niekiedy inne nazwiska, żyją w tej miejscowości do dziś, nie zawsze świadomi wzajemnych powiązań, czy pokrewieństwa.

Ze względu na przyjęte ramy czasowe publikacja nie obejmuje dziejów na przykład: Hałatów, Górów, Skowronów, Klaczaków, Gawędów, czy Bieleninów, którzy zamieszkali w Choczni na stałe po 1823 roku. Być może uda się uwzględnić także i ich losy w planowanej części drugiej.

Treść książki opiera się w większości na artykułach publikowanych w blogu „Chocznia kiedyś”, uzupełnionych i poprawionych według aktualnej wiedzy autora, ale zdarzają się też teksty premierowe.

Najważniejszymi źródłami informacji były choczeńskie metryki chrztów, zgonów i małżeństw, dawne spisy podatkowe i wyborcze, archiwalne wydania gazet, Kronika Parafialna, „Kronika Wsi Chocznia” Józefa Turały, publikacje Józefa Putka, Gustawa Studnickiego, Teresy Kolber, Ewy Widlarz, wspomnienia Ryszarda Woźniaka i innych chocznian oraz akta przechowywane w archiwach kościelnych i państwowych, a szczególnie w AP w Bielsku-Białej. 

Opracowanie jest skierowane do tych czytelników bloga "Chocznia kiedyś", którzy cenią sobie możliwość kontaktu z tradycyjną książką w wersji papierowej, jak również do wszystkich pozostałych osób zainteresowanych historią i genealogią choczeńskich rodów.

Ponieważ nakład omawianej książki był niski, to właściwie wszystkie wydrukowane egzemplarze znalazły już odbiorców lub są zarezerwowane. Planowany jest jednak szybki dodruk, a zainteresowani książką mogą zgłaszać się w tej sprawie mailowo: chocznia.kiedys@gmail.com, telefonicznie (668-916-961) lub poprzez kontakt z Marią Biel-Pająk.

Z książką można się również zapoznać w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie i w Bibliotece Narodowej w Warszawie. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz