W czasie II wojny światowej niemiecki Ausweis był rodzajem dokumentu identyfikacyjnego związanego z miejscem zatrudnienia. Był wystawiany przez zakłady pracy, czy przedsiębiorstwa i pełnił rolę dokumentu tożsamości okazywanego władzom policyjnym lub strażnikom przemysłowym. Ausweis dla robotników przymusowych pełnił rolę przepustki umożliwiającej poruszanie się w miejscu pracy i jej okolicy.
Zawierał podstawowe dane na temat pracownika:
- nazwisko i imię (Name und Vorname)
- datę i miejsce urodzenia (Geburtstag und -ort)
- zawód (Beruf)
- stan rodzinny, liczba dzieci (Familienstand, Zahl der Kinder))
- wyznanie (Religion)
- miejsce zamieszkania (Heimatort)
Na drugiej stronie ausweisów znajdowały się informacje o miejscu pobytu posiadacza (Aufenthalt des Zivilarbeiters):
- okres pracy od-do (von-bis)
- pracodawca i jego adres (Arbeitsgeber: Name, Ort, Strasse)
- zakwaterowanie (Unterkunft)
A oto przykłady tego rodzaju dokumentów wydanych mieszkańcom Choczni:
Ignacy Ramenda/Ramęda to syn Andrzeja i Marii Jureckiej pochodzącej z Polanki.
Był mężem Anny z domu Kuczka z Przybradza, poślubionej w 1946 roku we Frydrychowicach (stąd w dokumencie figuruje jako kawaler). Miał syna i dwie córki.
Zmarł 25 lutego 1986 roku- spoczywa na cmentarzu w Choczni.
Feliks Widlarz był synem Józefa i Anny z Kamińskich. W 1934 roku poślubił Helenę z domu Skoczylas, z którą miał czterech synów. Zmarł 17 lutego 1946 roku- spoczywa na cmentarzu w Choczni.
Aniela Wider była córką Wojciecha i Franciszki z domu Ramęda. Po wojnie poślubiła Edwarda Szymańskiego, z którym miała trzech synów.
Maria Wider z domu Góralczyk była córką Władysława i Marii z domu Paterak oraz żoną Franciszka Klemensa Widra (od 1937 roku), z którym miała dwie córki. Zmarła 19 maja 1987 roku- spoczywa na cmentarzu w Choczni.
Franciszek Klemens Wider był mężem w/w Marii i bratem w/w Anieli. Zmarł 15 sierpnia 1975 roku- spoczywa na cmentarzu w Choczni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz