piątek, 8 maja 2020

Stare fotografie chocznian

Pani Magdalena znalazła w swoim albumie rodzinnym pewną starą fotografię:


Z opisu na odwrocie wynikało, że zdjęcie wykonane w 1916 roku przedstawia Joannę Radziszewską, urodzoną w Choczni w 1864 roku i zamieszkałą w Izdebniku.
Mimo tego opisu obecność zdjęcia Joanny Radziszewskiej w albumie rodzinnym pani Magdaleny pozostawała zagadką. Czy był to ktoś z jej rodziny? Czy też na przykład osoba zatrudniona przez jej rodzinę lub zaprzyjaźniona z którymś jej przodków?
Idąc tropem choczeńskiego pochodzenia Joanny Radziszewskiej, pani Magdalena skontaktowała się z blogiem chocznia-kiedyś.
Niestety nazwisko Radziszewski/Radziszewska nie występowało w żadnym znanym źródle historycznym dotyczącym Choczni.
Natomiast w 1864 roku przyszły na świat w Choczni trzy Joanny, a właściwie Janiny, ponieważ taką wersję imienia Joanna wówczas używano:
  • Joanna Jura, zmarła jako dziecko,
  • Joanna Wątroba, która w 1884 roku poślubiła w Choczni Macieja Drabka z Jawiszowic i według dopisku w jej metryce chrztu zmarła w Bielsku,
  • Joanna Twaróg, której dalszej losy nie były znane.
Nazwisko Twaróg budziło u pani Magdaleny pewne skojarzenia. Po sprawdzeniu starych dokumentów rodzinnych,  w tym metryki małżeństwa jej dziadka okazało się, że nazwisko rodowe jego matki Marii to właśnie Twaróg.  Z kolei w metryce zgonu tejże Marii, prababki pani Magdaleny, odnotowano, że była ona rzeczywiście córką Joanny, tyle że Moskal, a jej ojciec pozostawał nieznany.
W rodzinie pani Magdaleny istniało również pewne powiedzenie, żartobliwie nawiązujące do nazwiska Twaróg.
Czyli poszukiwania przodków pani Magdaleny w Choczni zakończyły się sukcesem. Pochodzi ona od Joanny Twaróg- kobiety uwiecznionej na fotografii, która używała także nazwisk Moskal i Radziszewska.
Nieznany pozostaje nadal życiorys Joanny Twaróg/Moskal/Radziszewskiej, w którym na razie pewnymi wydarzeniami są: przyjście na świat w Choczni w 1864 roku, urodzenie córki Marii w Krakowie w 1892 roku i zamieszkiwanie w Izdebniku w 1916 roku.
Łatwiej powiedzieć coś więcej na temat jej genealogii. Według choczeńskich ksiąg metrykalnych Joanna Twaróg była córką Franciszka Twaroga i Marianny z domu Bryndza. Jej ojciec Franciszek był trzykrotnie żonaty i każda z jego wybranek miała na imię Marianna - oprócz Marianny Bryndza były to Marianna Ruła i Marianna Hanusiak. Z tymi trzema żonami miał w sumie piętnaścioro dzieci. Dwaj jego synowie: Jan i Andrzej (przyrodni bracia Joanny) w okresie międzywojennym osiedlili się na stałe w Wielkopolsce i tam właśnie, a nie w Choczni,  nazwisko Twaróg przetrwało u potomków Franciszka do dziś.
Co ciekawe Franciszek Twaróg, syn choczeńskiego wójta Józefa Twaroga, miał po matce Rozalii żydowskie korzenie. Rozalia Śliwińska została ochrzczona w Choczni w wieku 18 lat, krótko przed ślubem z Józefem Twarogiem.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz