czwartek, 8 września 2022

Chocznianie w Jaszczurowej i z Jaszczurowej

 

Pierwszy znany mi przypadek przeprowadzki mieszkańca Choczni do Jaszczurowej wydarzył się w 1867 roku. Stało się to za sprawą małżeństwa 24-letniego Franciszka Bąka z pochodzącą z Jaszczurowej Anną Dura, cztery lata od niego młodszą. Ślub miał miejsce w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Mucharzu, ponieważ Jaszczurowa należała ( i należy) właśnie do tej parafii. Młoda para zamieszkała pod nr 59, gdzie w 1869 roku przyszedł na świat ich pierworodny syn Józef Bąk. Franciszek i Anna Bąkowie doczekali się w sumie ośmiorga dzieci- oprócz wspomnianego już Józefa byli to: Franciszek, Jan, Helena, Józefa, Władysław, Eleonora i ponownie Franciszek (ponieważ pierwszy o tym imieniu zmarł jako dziecko). Gdy Anna zmarła w 1900 roku owdowiały Franciszek pozostał w Jaszczurowej i dwa lata później poślubił o 35 lat młodszą Mariannę Szczygieł rodem z Zawoi, ale mieszkającą w Śleszowicach, z którą miał jeszcze kolejnych czterech synów: Alojzego, Antoniego, Stanisława i Ignacego oraz dwie córki: Filomenę i Mariannę. Z mucharskich ksiąg metrykalnych wynika, że przed śmiercią Franciszka Bąka w 1917 roku własne rodziny zdążyli założyć: pierworodny Józef Bąk (który zresztą zmarł 15 lat przed ojcem), córka Helena, która poślubiła Piotra Byrskiego i córka Eleonora, która została żoną Jana Piecka.

W 1907 roku w Jaszczurowej mieszkali kolejny Bąkowie z Choczni. Byli to Alojzy Bąk i jego żona Marianna Bąk z domu również Bąk, druga kuzynka wspomnianego wcześniej Franciszka Bąka. Jednak w przeciwieństwie do Franciszka ich pobyt w Jaszczurowej był tylko przejściowy, a jedynym dowodem na to, że rzeczywiście się wydarzył, są przechowywane w mucharskim archiwum parafialnym metryki chrztu i zgonu ich syna Wojciecha z 1907 roku. Trzeba tu dodać, że Alojzy i Marianna Bąkowie przed urodzonym w Jaszczurowej Wojciechem mieli czworo dzieci w Choczni, a po nim także czworo, wszystkie urodzone w Choczni.

Następny po Franciszku i Annie związek małżeński osób urodzonych w Choczni i Jaszczurowej został zawarty w 1903 roku w Białej Krakowskiej. Szczęśliwym małżonkiem Rozalii Zmełty z Jaszczurowej został wówczas kowal Józef Szczur, urodzony w Choczni w 1877 roku. Niespełna trzy miesiące później przyszedł na świat ich syn Edward, późniejszy proboszcz w Kasinie Wielkiej. Szczurowie noszący później nazwisko Szczerzyński byli mieszkańcami osady Bark wchodzącej w skład Komorowic, stanowiących obecnie część Bielska-Białej.

Do pierwszego znanego mi małżeństwa chocznianki i mieszkańca Jaszczurowej doszło dopiero po II wojnie światowej, kiedy to Michał Banaś (ur. 1920) został mężem Stefanii Drożdż, urodzonej w 1928 roku w Choczni.

W choczeńskiej księdze małżeństw (Liber Copulatorum) przed 1990 rokiem odnotowano ponadto związki:

  • Stanisława Dudziaka z Jaszczurowej-Jamnika (ur. 1925) i Wandy Marii Polak z Choczni (ur. 1927) w 1951 roku,
  • Franciszka Józefa Godawy z Jaszczurowej (ur. 1932) i Janiny Ludwiki Polak z Choczni (ur. 1932) w 1952 roku,
  • Stefan Dury z Jaszczurowej (ur. 1899) i Heleny Stuglik z domu Góralczyk z Choczni (ur. 1911) w 1971 roku,
  • Henryka Ficka z Jaszczurowej  i Teresy Wiesławy Zajda z Choczni w 1976 roku,
  • Tadeusza Fili z Jaszczurowej i Renaty Barbary Pietruszka z Choczni w 1983 roku,
  • Bogdana Kowalczyka z Jaszczurowej i Marii Władysławy Wilk z Choczni w 1987 roku.

Za małżeństwo choczeńsko-jaszczurowskie można uznać także związek, który zawarli Adam Biel (1914-1992), wywodzący się z Jaszczurowej, ale urodzony w Niemczech i Józefa Tyralik (1920-2017) z Choczni. Po wojnie Bielowie po krótkim pobycie na Ziemiach Odzyskanych osiadli w Choczni, gdzie Adam został gminnym instruktorem rolnym i agronomem.

Nie był on jednak pierwszą osobą związaną z Jaszczurową, która zamieszkała w Choczni. Już w 1930 roku 50-letni Wojciech Czechowicz z Jaszczurowej zakupił gospodarstwo rolne w Choczni, którego właścicielem był aż do wysiedlenia przez Niemców. Tuż przed wybuchem II wojny światowej został wybrany nawet zastępcą radnego choczeńskiej gromady. Choć dom Czechowicza został zburzony w czasie okupacji, to Wojciech z żoną Marią po wojnie nadal mieszkał w Choczni (w 1946 roku pod nr 417).

W artykule wykorzystano informacje, które nadesłał Tomasz Szweda- dziękuję.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz