piątek, 13 marca 2020

Choczeńskie rody- Szczurowie część III

We wcześniejszych notatkach omówione zostały dwie linie choczeńskich Szczurów: potomków Jana Szczura/Scurkowskiego (link), wywodzących się od dawnych właścicieli sołtystwa oraz potomków obywatela Wadowic Macieja Szczura (link).
Przedstawiciele tych dwóch głównych linii Szczurów zdecydowanie wyróżniali się w Choczni. Z ich grona wywodzili się znani wójtowie, radni, działacze społeczno- polityczni, księża, młynarze, piekarze i kowale.
Liczni kiedyś choczeńscy Szczurowie pochodzili także od: zarębnika Wojciecha Szczura oraz Michała, Łukasza i Marcina Szczurów, o czym wspomniano w pierwszym artykule na temat tego rodu.
Jednak w żadnej z tych linii męski potomek nadal noszący nazwisko Szczur nie dotrwał w Choczni do początku XX wieku:
  • wśród potomków zarębnika Wojciecha ostatnim Szczurem był jego pra-prawnuk Franciszek zmarły w 1872 roku,
  • wśród potomków Łukasza (około 1690-1773) ostatnim Szczurem był jego syn Marek, zmarły w 1756 roku,
  • wśród potomków Michała (około 1682-1732) nazwisko Szczur wygasło wraz z Andrzejem, zmarłym w 1886 roku,
  • najdłużej nazwisko Szczur utrzymało się wśród potomków Marcina i jego żony Moniki z domu Przybyła (1739-1772)- ostatnim je noszącym był ich prawnuk Józef, zmarły przed 1891 rokiem.
Jedynym właściwie wyróżniającym się przedstawicielem tych czterech linii był Andrzej Szczur/Szczurek, urodzony w 1748 roku (wnuk Michała), choczeński cieśla i stolarz, sprawujący także funkcję przysiężnego, czyli radnego, który zmarł podczas epidemii tyfusu w 1806 roku.
Choć nazwisko Szczur nie przetrwało u potomków: Wojciecha, Łukasza, Michała i Marcina, to oczywiście ich geny były nadal przenoszone w rodzinach ich córek, tak że do współczesnych potomków tej czwórki Szczurów zalicza się duża część obecnych mieszkańców Choczni- między innymi:
- Maria Biel-Pająk, autorka książki „Dotknięci iskrą Bożą” (linia zarębnika Wojciecha),
- Włodzimierz Balon, organista (linia Michała i Łukasza, ale także właścicieli sołtystwa),
- Małgorzata Bryndza, dyrektor szkoły podstawowej (linia Michała),
- Mariusz Jakubas, sołtys (linia Łukasza),
- Mirosław Żak, przedsiębiorca (linia Marcina),
- Kazimierz Bąk, emerytowany dyrektor (linia Łukasza),
- Jacek Jończyk, były starosta (linia Łukasza),
- Władysław Guzdek, emerytowany dyrektor (linia Łukasza i zarębnika Wojciecha).
----
Nie jest do końca pewne, do której linii Szczurów zaliczyć można Antoniego Szczura, urodzonego w Choczni w 1887 roku, który w 1914 roku wyemigrował do USA i zamieszkiwał najpierw w Massachusetts a później w Pensylwanii, gdzie pracował jako górnik. Co ciekawe, Antoni Szczur, używający w USA nazwiska Shore, był bigamistą, jako że na emigracji poślubił Justynę, mimo że w Polsce zostawił legalną małżonkę Józefę, która zresztą nie znając jego losów, w 1926 roku wystąpiła o sądowne uznanie go za zmarłego.
Genealogię Antoniego Szczura/Shore odtworzyć można do 1777 roku kiedy to urodził się jego przodek Leon Szczur, syn Wojciecha. Niestety w Choczni około połowy XVIII wieku przyszło na świat dwóch Wojciechów Szczurów niewiele różniących się wiekiem i dlatego nie wiadomo, który z nich był ojcem Leona.
----
Po drugiej wojnie światowej Szczurowie głosujący w Referendum Ludowym w 1946 roku zamieszkiwali w Choczni w siedmiu domach:
  • pod nr 267 rodzina Ignacego Szczura (ur. 1905),
  • pod nr 368 rodzina Kazimierza Szczura (ur. 1883),
  • pod nr 420 rodzina Teodora Szczura (ur. 1912),
  • pod nr 447 rodzina Jana Szczura (ur. 1905),
  • pod nr 470 rodzina Franciszka Szczura (ur. 1902),
  • pod nr 572 rodzina Tomasza Szczura (ur. 1887),
  • pod nr 596 rodzina Maksymiliana Szczura (ur. 1898),
Z wyjątkiem rodziny Jana Szczura byli to wyłącznie potomkowie Macieja Szczura z Wadowic.
Natomiast Jan Szczur (ur. 1905) zamieszkał w Choczni dopiero w 1930 roku, po ślubie z Dominiką z domu Wcisło. Dotarł do Choczni z Piotrowic, choć urodził się we Frydrychowicach, jako syn Władysława Szczura i Marii z Babińskich. Z tego względu nie można wykluczyć, że był potomkiem choczeńskiego kowala Sebastiana Szczura, który wraz z żoną Wiktorią z domu Cap osiadł we Frydrychowicach po 1870 roku. Tym bardziej że w 1877 roku Sebastianowi i Wiktorii urodził się we Frydrychowicach właśnie syn Władysław. Jeżeli rzeczywiście kowal Sebastian Szczur był dziadkiem Jana Szczura (ur. 1905), oznaczałoby to, że w Choczni po II wojnie światowej nadal mieszkali Szczurowie wywodzący się od dawnych właścicieli sołtystwa, których ów Sebastian był potomkiem. Nazwisko Szczur w linii Jana (ur. 1905) zachowało się dzięki jego synowi Władysławowi (1933-2017) i wnukowi Andrzejowi (ur. 1961).
-----
W 1945 roku w ankiecie dotyczącej szkód i strat wojennych chocznian wzięło udział dziewięciu Szczurów, wyłącznie z linii „wadowickiej”:
  • Kazimierz Szczur spod nr 368,
  • Tomasz Szczur spod nr 572,
  • Franciszek Szczur spod nr 470,
  • Teodor Szczur spod nr 420,
  • Włodzimierz Szczur (bez podanego numeru domu),
  • Alfred Szczur spod nr 368,
  • Adam Szczur (bez podanego numeru domu),
  • Ignacy Szczur spod nr 267,
  • Władysław Szczur spod nr 368.
----
Nazwisko Szczur nie należy do rzadkich- na koniec 2017 roku zamieszkiwało w Polsce 1788 Szczurów (959 mężczyzn i 829 kobiet). Odnotowano je we wszystkich 16 województwach, najwięcej w podkarpackim (554) i łódzkim (239). Z kolei w Małopolsce zameldowanych było wówczas 111 osób o tym nazwisku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz