piątek, 10 kwietnia 2015

Adam Ruliński - choczeński działacz społeczny

Adam Ruliński urodził się 13 grudnia 1869 roku w Choczni, jako syn Jana Ruły i Franciszki z domu Nowak.

Był uczniem wadowickiego gimnazjum, którego absolwentem został w 1891 roku. W latach 1892-94 studiował na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ale studiów ostatecznie nie ukończył. W tym czasie zmienił nazwisko na Ruliński.

W 1894 roku był uczestnikiem i współorganizatorem obchodów ku czci Tadeusza Kościuszki w Choczni, w czasie których wygłosił okolicznościowy odczyt i deklamował poezję patriotyczną.

Był znany z działalności społecznej, między innymi jako:
  • jeden z inicjatorów budowy Domu Ludowego w Choczni, 
  • pierwszy prezes choczeńskiego "Sokoła" od 1911 roku, 
  • członek choczeńskiego teatru amatorskiego, 
  • prezes Towarzystwa Szkoły Ludowej do 1914 roku,
  • współautor przemówień i wystąpień oficjalnych kolejnych wójtów choczeńskich.
W 1911 roku był członkiem wadowickiej sekcji Związku Walki Czynnej, którego cel- przygotowanie do walki zbrojnej o wyzwolenie Polski, realizował w ramach choczeńskiego "Sokola". W tym czasie w jego prywatnym domu odbywały się spotkania ZWCz. W 1913 roku brał udział w ćwieczeniach choczeńskiej Sokolej Drużyny Polowej i organizacji Związku Strzeleckiego.
Pracował zawodowo jako adiunkt kasy oszczędnościowej komitetu filialnego Towarzystwa Pomocy Przemysłowej (1914) oraz likwidator Powiatowej Kasy Oszczędności w Wadowicach. 



Z żoną Teklą z domu Warmuz byli rodzicami: Tadeusza Bronisława (zmarłego jako dziecko), Władysława Kazimierza, Wandy Heleny, Wiesława Juliana,  Janisława Feliksa i Wincentego Lesława.

Zmarł 17 kwietnia 1917 roku na gruźlicę i dwa dni później został pochowany na choczeńskim cmentarzu parafialnym. Jego grób nie zachował się do czasów współczesnych. 

Według metryki zgonu w chwili śmierci był mężem Marii ze Świderskich.

1 komentarz:

  1. Do tej listy trzeba dodać że był chrzesnym mojego ś.p. dziadka ;)

    OdpowiedzUsuń