poniedziałek, 17 lutego 2020

Początki III Zakonu św. Franciszka w Choczni

III Zakon św. Franciszka, zwany też Franciszkańskim Zakonem Świeckich, to międzynarodowe katolickie stowarzyszenie publiczne, którego członkowie (tercjarze) starają się żyć w duchu zakonu franciszkańskiego, założonego przez św. Franciszka z Asyżu. Franciszkanie świeccy dążą do doskonałości chrześcijańskiej między innymi przez: bezinteresowne uczynki na rzecz ubogich i potrzebujących, niesienie ludziom radości i nadziei, szerzenie dobra i braterstwa w domu i w miejscu pracy, walkę z pokusami oraz oczywiście modlitwę. Obecnie III Zakon św. Franciszka skupia w Polsce ponad 10.000 sióstr i braci w prawie 600 wspólnotach.
Początki tego zakonu w Choczni sięgają 1900 roku. 
19 sierpnia tegoż roku ojciec Zygmunt Janicki podpisał akt założenia choczeńskiego Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, do którego przystąpiło tego samego dnia 46 osób świeckich z Choczni i 1 z Frydrychowic, przyjmując osobne imiona zakonne.
Ogółem w latach 1900-1927 tercjarzami franciszkańskimi zostało 159 osób z Choczni, 6 z Kaczyny, 2 z Czułowa  i po 1 z Frydrychowic i Kaszowa. Wśród nich było 48 mężczyzn i 121 kobiet.
Co ciekawe, jeszcze przez założeniem choczeńskiej wspólnoty III Zakonu św. Franciszka do tego zakonu należało już 14 osób mieszkających w Choczni, w tym siostra Łucja (Magdalena) Zając od 1855 roku oraz siostry Elżbieta Sikora, Franciszka Pietruszka i Barbara Wójcik od 1889 roku.
Podczas wizytacji wspólnoty w 1927 roku stwierdzono, że z zapisanych 169 osób 87 już zmarło, 5 opuściło Chocznię, by zamieszkać w: Wadowicach, Gorzeniu, Zawadce, Kętach i we Francji, dwie siostry zmieniły nazwisko wychodząc za mąż, a jedna zapisana jest dwa razy.
Najbardziej znanymi tercjarzami franciszkańskimi z Choczni byli:
  • Jakób Sikora, kowal, brat wójta Antoniego Sikory, członek komitetu budowy kościoła (1880-1886), fundator pierwszego drewnianego krzyża na Gancarzu (1900),
  • Kacper Drapa, członek Okręgowego Towarzystwa Rolnego w Wadowicach,
  • Franciszek Kręcioch, sklepikarz, pszczelarz, kantor kościelny, organizator pielgrzymek do Kalwarii i Częstochowy,
  • Antoni Ramęda, członek komitetu budowy kościoła (1880-1886) i zarządu Kółka Rolniczego, 
  • Jan Turała, mistrz murarski, budowniczy Domu Ludowego i budynku Sądu w Wadowicach, radny gminny, członek zarządu Kasy Raiffeisen w Choczni, 
  • Karol Ramenda, członek zarządu kasy Stefczyka, działacz PSL Wyzwolenie,
  • Antoni Woźniak, szewc, udziałowiec Towarzystwa Ochrony Ziemskiej Własności w Wadowicach.
Członkowie choczeńskiej wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu  Świeckich w latach 1900-1927 nosili nazwiska:
Balon, Banaś, Bandoła, Buldon, Bryndza, Byrski, Dąbrowski, Drapa, Drożdż, Fajfer, Garżel, Gazda, Góra, Góralczyk, Graca, Guzdek, Haczek, Harańczyk, Jura, Kalęba, Kawiak, Kobiałka, Kolber, Koman, Kręcioch, Łopata, Malata, Michalik, Mikołajczyk, Miś, Młyński, Nowak, Oleksy, Pietruszka, Pindel, Polczak, Płonka, Ramenda/Ramęda, Ramza, Rokowski, Romańczyk, Romański, Ruła, Rusinek, Rzycki, Sikora, Skiczyła, Smaza, Stankowicz, Styła, Szczerbowski, Szczur, Ścigalski, Turała, Turek, Tuszyński, Twaróg, Wawer, Wcisło, Wider, Widlarz, Woźniak, Wójcik, Zając,  Zawiła, Zieliński, Żak, Żurek.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz