niedziela, 10 czerwca 2018

Ciekawostki


  • Urodzona w Choczni Aniela Wider żyła na przestrzeni aż trzech wieków- XIX, XX i XXI. Urodziła się 10 lipca 1897 roku, a zmarła 23 marca 2002 roku w Bielsku- Białej w wieku niespełna 105 lat. Była żoną Jana Stuglika i Wincentego Góry oraz matką siedmiorga dzieci.
  • Teoretycznie najdłużej żyjącym chocznianinem był Jan Guzdek, zmarły w Choczni 1 grudnia 1753 roku w wieku 110 lat. Tego zapisu w księdze zgonów parafii choczeńskiej nie można jednak zweryfikować, ponieważ nie zachowała się metryka chrztu owego Jana. Trzeba brać również pod uwagę fakt, że w starych księgach metrykalnych wiek zmarłych często zaokrąglano do pełnych dziesiątek, a ponadto zapisy dotyczące wieku sporządzano nierzadko "na oko", przez co nie oddawały one w pełni stanu faktycznego.
  • Najdłużej żyjącym chocznianinem, którego nagrobek znajduje się na cmentarzu w Choczni, był nieco ponad 104- letni Jan Gazda (23.05.1894-23.07.1998).
  • Pierwszym znanym chocznianinem ze średnim wykształceniem był Szymon Skowronek, absolwent gimnazjum w Podolińcu na Spiszu w połowie XVII wieku. Nie są niestety znane jego dalsze losy.
  • Pierwszą znaną chocznianką z wyższym wykształceniem była magister farmacji Bronisława Płonka (1930).
  • Do 1818 roku istniał w środkowej Choczni ekskluzywny przybytek uciech. Ekskluzywny, bo teoretycznie dostępny tylko dla szlachetniej urodzonych z bliższej i dalszej okolicy. Podporą tego przybytku była niejaka Carolina Lacombe, podająca się za urodzoną w Konstantynopolu (!). Działalność tego przybytku zakończyła się małym skandalem, gdy Carolina w choczeńskim młynie urodziła dziecko inwałdzkiego ekonoma Karaśkiewicza. Dziecko otrzymało na chrzcie imię Adam, a Carolina wymogła na proboszczu zapis w metryce chrztu, że dziecko było efektem gwałtu, a ona sama dotychczas pozostawała dziewicą ("virgo"). Carolina pozostawała w Choczni co najmniej do 1835 roku, kiedy to zmarł jej syn Jakub, urodzony ze związku z Janem Zolichem.
  • Pierwszym znanym apostatą rodem z Choczni był Teodor Gancarz urodzony w 1866 roku. Jako czterdziestojednoletni mężczyzna wystąpił z kościoła katolickiego i pozostał bezwyznaniowcem.
  • Pierwszym znanym chocznianinem, który wykonywał zawód górnika, był Ignacy Bandoła urodzony w 1845 roku. Informacja o jego zatrudnieniu w kopalni koło Ostrawy pochodzi z 1869 roku.
  • W 1874 roku przybył do Choczni Karol Czejarek rodem ze Świętochłowic, który na terenie wsi poszukiwał złóż węgla. Nie są znane jednak rezultaty jego poszukiwań. Czejarek wynajmował w Choczni izbę od Maciej Bąka i tam właśnie w 1875 roku urodził się jego syn Karol.
  • Do pierwszej urzędowej zmiany świeckiego nazwiska mieszkańca Choczni doszło w 1874 roku. Wójt i organista Józef Cap przyjął wówczas oficjalnie nazwisko Czapik. Nowe nazwisko nawiązywało do starych zapisów w księgach metrykalnych, w których nazwisko przodków Józefa podawano także w formie Czap lub Czapik. Wcześniej w 1861 roku ksiądz Jan Szczur przyjął nazwisko Szczurowski.
  • Najwięcej chocznian przyszło na świat w styczniu, a następnie w grudniu. Najmniej chocznian urodziło się w czerwcu.
  • Urodzona w Choczni w XIX wieku Teresa Paterak miała czterech mężów: Jana Kolbra, Michała Górę, Jana Dziedzica i Piotra Niedźwiedzia.
  • Chocznianin Jędrzej Ramza (1806-1871) w związki małżeńskie wstępował również cztery razy. Szczególnie upodobał sobie imię Marianna, które nosiły aż trzy jego żony: Marianna z domu Wróbel, Marianna z domu Twaróg i Marianna z domu Kamińska. Tylko czwarta nietypowo nazywała się Jadwiga (z domu Wróbel). Cztery żony mieli również inni chocznianie: Paweł Kręcioch i Stanisław Styła, tyle że nie mieszkali z nimi na terenie Choczni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz