czwartek, 19 stycznia 2023

Dawne dokumenty chocznian

 Wszystkie prezentowane poniżej dokumenty ze zdjęciami pochodzą ze zbiorów archiwum w Bad Arolsen, poświęconemu ofiarom reżimu nazistowskiego i ocalonym z zagłady.


Karta Personalna Więźnia Tadeusza Spisaka, wystawiona 9 marca 1944 roku w obozie koncentracyjnym Buchenwald. Zawiera następujące dane:

- datę i miejsce urodzenia: 25.10.1918 Hotzendorf (czyli Chocznia; też jako miejsce zamieszkania)

- numer więźnia: 38221

- stan cywilny: wolny

- wyznanie: katolickie

- przynależność państwowa: Polska

- imiona/nazwiska rodziców i ich miejsce zamieszkania: Józef i Maria  z domu Nowak, Hotzendorf

- język: polski

- opis cech fizycznych: 163 cm wzrostu, szczupła budowa ciała, twarz owalna, oczy szare, nos prosty, usta małe, uszy okrągłe, uzębienie pełne, włosy ciemne, brak znaków szczególnych

Skierowany 26.02.1944 przez placówkę gestapo w Hirschberg (Jelenia Góra) do obozu koncentracyjnego Gross Rosen z powodów politycznych.

Tadeusz Spisak przeżył uwięzienie w obozie koncentracyjnym, a po wojnie ożenił się z Adelajdą z domu Cibor. Zmarł w 1998 roku, spoczywa na cmentarzu komunalnym w Opolu Półwsi.


Dowód osobisty Edwarda Anteckiego, urodzonego 3 października 1890 roku w Andrychowie, dawniej ślusarza, obecnie robotnika, żonatego, ojca 4 dzieci, religii katolickiej, mieszkającego w Choczni. Zawiera fotografię i odciski palców wskazujących lewej i prawej dłoni.

Jego matką była Teresa z domu Szczur z Choczni, która w 1884 roku poślubiła w Andrychowie Jana Anteckiego. Edward Franciszek Antecki był mężem Franciszki z domu Lofek. Zmarł w 1969 roku, spoczywa na cmentarzu parafialnym w Choczni.


Karta identyfikacyjna uchodźcy wojennego wystawiona w 1951 roku w Aldingen (Niemcy) dla Albiny Wcisło, urodzonej 15.10.1922 (w rzeczywistości 9 października 1921 w Choczni). Zawiera dane o jej płci, narodowości, wzroście (160 cm), wadze (56 kg), kolorze włosów (blond) i kolorze oczu (szare), a także zdjęcie, odciski palców i podpis.

17 stycznia 1952 roku Albina Wcisło wyszła za mąż w Ludwigsburgu za Józefa Szuścika, a w 1954 roku wyemigrowała wraz z nim i ich córką Heleną do Quebecu w Kanadzie. Zmarła 10 lutego 1988 roku.


Karta identyfikacyjna uchodźcy wojennego wystawiona 19 listopada 1946 roku we francuskiej strefie okupacyjnej Niemiec dla Teofila Wendy, urodzonego w 1914 roku w Choczni, a zamieszkałego w Rottweil w Badenii-Wirtembergii, z zawodu mechanika samochodowego, żonatego. Zawiera jego zdjęcie i odciski palców, a także opis cech fizycznych (162 cm wzrostu, twarz owalna, uzębienie pełne, oczy niebieskie, włosy blond, nos normalny).

Wenda  w latach 1941-45 pracował jako robotnik przymusowy w Rottweil, a po wojnie jako uchodźca znalazł zatrudnienie w garażach UNRRA- Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy i Odbudowy. W grudniu 1945 roku zawarł związek małżeński z Krystyną Gerent, krawcową pochodzącą z rejonu Sanoka. 26 maja 1949 roku wyemigrował z żoną Krystyną i rocznym synem Jerzym do Brazylii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz