poniedziałek, 15 lipca 2019

Poetka Janina Podlodowska

Poetka Janina Podlodowska większość swojego życia spędziła na Górnym Śląsku, ale jej dziadkowie ze strony zarówno ojca, jak i matki byli mieszkańcami Choczni. 
Na świat przyszła w 1909 roku w Krakowie w aktorskiej rodzinie: Władysława Bielenina (Bienina) i Heleny Targosz, występującej na na scenach teatralnych pod nazwiskiem Rozwadowska.
Młoda Janina będąc dzieckiem i nastolatką mieszkała w Choczni u babci Antoniny Targosz z domu Grzybowskiej i uczęszczała do szkoły podstawowej w Choczni, a później średniej w Wadowicach.
Rodzice jej ojca- Jakub i Anna Bieleninowie także zamieszkiwali w Choczni w pobliżu przystanku kolejowego, ponadto w choczeńskiej szkole podstawowej uczyła jej ciotka Albina Tarasek i wujek Wincenty Talaga.
Po śmierci Antoniny Targosz w 1924 roku Janina Bielenin przeprowadziła się do rodziców w Katowicach, kontynuując naukę w Liceum im. Adama Mickiewicza, gdzie zdała egzamin dojrzałości. 
W 1934 roku ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim i rozpoczęła pracę zawodową, najpierw w Katowicach, a potem w Tarnowskich Górach. Po wojnie zamieszkała w Rybniku. Od 1945 roku pracowała jako polonistka: w Liceum Handlowym, Pedagogicznym oraz Ogólnokształcącym nr 2 (im. Hanki Sawickiej). 

W 1979 roku przeszła na emeryturę. 
Była członkiem Klubu Literatów w Katowicach, beskidzkiej grupy literackiej „Gronie”, jedną z inicjatorek i organizatorek Rybnickich Dni Literatury. 
Janina Podlodowska to autorka czterech tomików poezji („Pióro na wietrze”, „Żeby była miłość”, „Akwarele”, „Płonący gościniec”). Pisała także utwory prozatorskie i dramatyczne („Zemsta Trygłowa”) oraz audycje radiowe. Stale współpracowała z czasopismami: Życie Literackie, Poglądy, Nowiny, Gazeta Rybnicka. 
W 1987 roku otrzymała nagrodę im. Gustawa Morcinka za całokształt pracy literackiej, a w 1990 „Złotą Lampkę Górniczą”. Była laureatką konkursów poetyckich, między innymi w: Poznaniu, Białymstoku, Płocku, Katowicach. 
Zmarła 3 maja 1992 roku w Rybniku.

Córki Janiny Podlodowskiej:
 Maria (Maja) Podlodowska-Reklewska (z lewej) i Ewa Podlodowska-Musioł,
Nadesłał Jerzy Piotr Talaga





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz