piątek, 9 czerwca 2017

Władysław Bielenin (Bienin) - aktor, śpiewak, reżyser, dramaturg i publicysta

foto Wacław Szymborski- (1918)
Władysław Bielenin urodził się 22 grudnia 1886 roku, jako syn pracownika kolejowego Jakóba Bielenina i Anny z domu Fejdych.
Do Choczni trafił w wieku siedmiu lat- w 1893 roku, gdy jego ojciec otrzymał posadę zawiadowcy i strażnika kolejowego na nowo otwartym przystanku kolejowym w Choczni.
Był uczniem  gimnazjum w Wadowicach, choć brak go jednak w oficjalnych spisach absolwentów. Ostatecznie ukończył Gimnazjum św. Jacka w Krakowie (1904). Studiował na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego (1904-1910).
Po studiach pracował aktor, śpiewak i reżyser teatralny, występując jako Władysław Bienin. Debiutował w 1909 roku w Teatrze Ludowym w Krakowie. Redagował wtedy również „Wiadomości Teatralne”.
W 1913 roku deklamował w Wadowicach fragmenty „Nocy Listopadowej” na obchodach ku czci Powstania Listopadowego. W latach 1916-19 występował w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. W sezonie 1919/20 grał w Cieszynie w Teatrze Plebiscytowym, gdzie pełnił także funkcję sekretarza. W latach 1920-21 był aktorem i reżyserem w Teatrze Miejskim w Łodzi. W kolejnych latach  zatrudniano go w:
  •  Teatrze Małym w Warszawie (1921-23),  
  •  Teatrze Polskim w Katowicach (1923-24), 
  • teatrze  w Kaliszu (1926-27), 
  • Teatrze Letnim w Warszawie (1928-29). 
W latach 1929-30 ponownie zaangażowano go do pracy w Teatrze Polskim w Katowicach- przewodniczył również w miejscowym kole Związku Artystów Scen Polskich.
Grywał także w Białymstoku i we Lwowie.
W czasie II wojny światowej przebywał we Lwowie i tam widziany był po raz ostatni w 1941 roku. Dalszy jego los nie jest znany.

Władysław Bienin (Bielenin) był mężem aktorki Heleny z domu Targosz, występującej później jako Helena Rozwadowska. Dzieckiem Władysława i Heleny była polonistka i poetka Janina Podlodowska.

Twórczość:

Najbardziej znanym dziełem Władysława Bienina (Bielenina) jest dramat „Złoty królewicz”, napisany w listopadzie 1916 roku i wydany nakładem autora w 1918 roku w Krakowie (wydrukowany przez drukarnię „Głosu Narodu”). 
W tej trzyaktowej  „opowieści współczesnej”, rozgrywającej się w wiejskiej chałupie, role rozpisano dla dziewięciu osób. „Złoty królewicz” bywał grywany w okresie międzywojennym nie tylko na scenach polskich, ale także i polonijnych w Stanach Zjednoczonych Ameryki.



Władysław Bielenin był też autorem:
  • szkicu „Kuba Niedojda ck murga” (1933),
  • sztuki w trzech aktach „Pokolenie”,
  • dramatu współczesnego „Cud”,
  • opowieści w trzech aktach „Paź”.


3 komentarze:

  1. Było mnie o niego zapytać :)
    W 1939 trafił do grupy teatralnej Aleksandra Węgierki w Białymstoku, po napaści Niemców na Sowietów w czerwcu 1941 wyruszył w podróż do Kijowa i nikt go więcej nie widział.
    Dowiedziała się o tym dopiero w 1950 r. Stefania Bielenin, córka jego brata stryjecznego (zmarła w październiku ub. roku, prywatnie rodzona siostra nieżyjącego już prof. Kazimierza Bielenina), która była studentem na pierwszym roczniku Akademii Medycznej w Białymstoku i tam poznała kogoś kto go znał z lat sowieckiej okupacji.

    OdpowiedzUsuń
  2. No i jeszcze brak jest wzmianki o młodszej córce Władysława, Irenie, aktorce Teatru Miejskiego w Bielsku-Białej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Prawdopodobnie urodził się jeszcze w Brzeszczach.

    OdpowiedzUsuń