- 1851- urodził się Jan Wcisło, murarz, nauczyciel w Choczni Górnej od 1880 roku, wytwórca pierników, które sprzedawał na jarmarkach i odpustach.
- 1887- w Czułowie urodził się Jan Nęcek, wicekomisarz Gminy Chocznia do 1934 roku, prezes koła Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem w Choczni. Oskarżony przez Stronnictwo Narodowe o uderzenie podczas wiecu SN nożem w pierś prelegenta Jelonkiewicza (1932). Radny gromadzki od 1935 do 1939 roku. Pracował jako sługa kancelaryjny w urzędzie monopolu tytoniowego w Wadowicach.
- 1908- architekt powiatowy Władysław Kozłowski z Wadowic dokonał pomiarów terenu pod nową szkołę w Choczni Dolnej.
- 1917- urodził się Juliusz Jan Chmiel, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej.
- 1974- zmarł Józef Guzdek, były choczeński wójt (1946-47). Wcześniej pracownik kamieniołomów we Francji i przedwojenny radny gromadzki. Syn Klemensa Guzdka, bliskiego współpracownika Józefa Putka.
20 czerwca
- 1840- zmarł w wieku 27 lat pełniący obowiązki wikariusza ksiądz Józef Karpiński. Na jego miejsce wikariuszem zostaje przyrodni brat proboszcza, przeniesiony z Marcyporęby ksiądz Józef Komorek, który już wcześniej przez pewien czas pomagał bratu w Choczni (zaraz po święceniach w poprzednim roku).
- 1892- urodził się Jan Chmiel, żołnierz armii austriackiej w czasie I wojny światowej (13 pułk piechoty), który zginął na froncie w maju 1916 roku.
- 1896- urodził się Ludwik Pindel, mistrz krawiecki, właściciel zakładu w Wadowicach.
- 1896- w Radoczy urodziła się Katarzyna Węgrzyn, późniejsza mieszkanka Choczni, więźniarka KL Auschwitz.
- 1918- pod Fossalta we Włoszech zginął żołnierz armii austriackiej Jan Bryndza z Choczni.
- 1942- w Kanaqin w Iranie zmarł na malarię Tadeusz Wróbel, żołnierz armii generała Andersa.
- 1948- urodziła się Danuta Guzdek, później po mężu Gruszczyńska, absolwentka Wyższej Szkoły Pedagogicznej, nauczycielka w Andrychowie i Choczni Górnej, wychowawczyni w Domu Dziecka w Czechowicach Dziedzicach.
21 czerwca
- 1855- w Lanckoronie urodził się ksiądz Józef Woźniak, wikariusz w Choczni od 1884 roku.
- 1867- w wyniku cholery od 16 do 21 czerwca zmarły trzy osoby, z siedmiu które zachorowały. Chorobę przypisano zimnu z powodu padających deszczy i wilgotnemu położeniu wsi.
- 1886- urodziła się Elżbieta Pietruszka, później po mężach Woźniak i Guzdek, przedwojenna członkini patronatu nad Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Żeńskiej w Choczni i członkini wspierająca (1928). Matka księdza Franciszka Woźniaka.
- 1887- urodziła się Róża Maria Zofia Muenz, żona podpułkownika Romana Kantorka, z którym spoczywa na Powązkach w Warszawie.
- 1931- w Zawadce urodził się Bolesław Gancarz, przewodniczący II Komitetu Elektryfikacji w Choczni (1955), brygadzista robót drogowych (1966).
- 1936- w Przeciszowie zmarł ksiądz Jan Szewczyk, były wikariusz choczeński (od 1894 roku), w 1895 roku ustanowiony tymczasowym administratorem parafii po śmierci proboszcza Józefa Komorka. Później proboszcz w Tłuczani i w Przeciszowie, dziekan dekanatu zatorskiego, członek rady nadzorczej Katolickiego Towarzystwa Rolniczo-Zaliczkowego w Wadowicach.
- 2002- w Katowicach zmarła Michalina Kądzielawa z domu Widlarz, w okresie międzywojennym nauczycielka w szkołach podstawowych w Koszarawie i w Okrajniku, po wojnie nauczycielka w liceum w Katowicach.
22 czerwca
- 1877- zmarł Ignacy Dąbrowski, członek Towarzystwa Trzeźwości od 1844 roku oraz Rady Miejscowej Szkolnej od 1872 roku.
- 1878- urodził się Henryk Osuchowski, syn nauczyciela z choczeńskiej szkoły. Absolwent gimnazjum w Nowym Sączu i Wydziału Filozoficznego UJ. Pracował jako nauczyciel języka polskiego, łaciny i greki w szkołach średnich w: Nowym Sączu, Bochni, Jaśle, Tarnopolu, Tłuaczu i w Łasku. Autor opracowania "Niektóre opowieści i wiersze o Grunwaldzie w XV i w XVI wieku". (link)
- 1881- urodził się Jan Woźniak, gefrajter 92 pułku piechoty w czasie I wojny światowej, który ranny dostał się do niewoli rosyjskiej i był więziony w Riazaniu i w Kasymowie na Syberii.
- 1886- urodził się Jan Turała, murarz, rolnik, właściciel restauracji po Teodorze Zającu. Po kilku wyjazdach zarobkowych do USA ostatecznie osiadł tam na stałe w Cicero pod Chicago.
- 1890- urodził się Jan Wider, żołnierz armii austriackiej w czasie I wojny światowej (56 pułk piechoty). Dostał się do niewoli rosyjskiej i był więziony w stanicy Nikołajewskiej w guberni akmolińskiej. Po I wojnie strażnik więzienny w Wadowicach i w Żywcu, członek „Strzelca”. Podczas II wojny światowej ewakuowany na wschód (wrzesień 1939), potem na robotach przymusowych w Lipsku. Chocznię opuścił już jako dwuletnie dziecko, gdy jego ojciec Karol przeprowadził się do Wadowic. Ojciec księży: Dominika Eugeniusza i Kazimierza Widrów.
- 1899- urodził się Władysław Kręcioch, osadnik w Wielkopolsce w okresie międzywojennym, zabójca własnej siostry Marii, którą zastrzelił podczas sporu o majątek rodzinny.
- 1908- urodziła się Aleksandra Ramenda, później po mężu Gzela, artystka ludowa, wytwórczyni kwiatów z bibuły, nagradzanych na konkursach sztuki ludowej. Wykonywała dekoracje do sztandarów kościelnych w Choczni, okolicznościowe koszyki z kwiatami, dekoracje weselne, pierwszokomunijne i woskowane kwiaty nagrobne. Haftowała także obrusy i serwety, udzielała się w Kole Gospodyń Wiejskich.
- 1913- kościelny odpust i uroczystość jubileuszowa. Na kazaniu ogłoszono po sumie wiec chrześcijańsko-ludowy, mający stanowić przeciwwagę na planowany na ten sam dzień przedwyborczy wiec ludowy (zwolenników PSL). Wójt Maksymilian Malata i żandarm nie zezwolili na wiec na placu przed kościołem (zwolenników orientacji wszechpolskiej), doszło do utarczek słownych i ciskania kul papierowych ze zmiętych ulotek wszechpolskich w zgromadzone duchowieństwo. Po wycofaniu się księży na plebanię odbył się wiec ludowy w sali Wojciecha Rokowskiego (blisko granicy z Wadowicami), na którym zapadła decyzja o poparciu chocznianina Antoniego Styły, jako kandydata w nadchodzących wyborach. Wiecowi przewodniczył Andrzej Średniawski z Myślenic, poseł do sejmu Krajowego we Lwowie, a przemawiali: kandydat Styła, Średniawski, Putek, Adamczyk, Bochenek, Leszczyński, robotnik Sułczewski z Krakowa i wicemarszałek powiatowy Chrząszcz.
- 1914- w Kleczy Dolnej urodziła się Zofia Świątek, później po mężu Bąk, rolniczka, działaczka spółdzielcza i samorządowa. Ukończyła siedmioklasową szkołę w Kleczy, mieszkanka Choczni od wyjścia za mąż w 1939 roku. W czasie wojny wysiedlona do Ponikwi. Radna Gminnej Rady Narodowej w Choczni (1953), członkini Koła Gospodyń Wiejskich, jako pierwsza osoba w Choczni wstąpiła do spółdzielni produkcyjnej im. Rokossowskiego. Od maja 1953 roku zlewniarka w mleczarni. Od grudnia 1954 roku radna gromadzka, członkini komisji rolnej.
- 1922- urodził się Jan Widlarz, rolnik, w czasie II wojny światowej robotnik przymusowy w Bytomiu i w Gliwicach. Po wojnie żołnierz LWP w twierdzy Modlin i tkacz w Andrychowie. Sołtys choczeński w latach siedemdziesiątych XX wieku. W 1997 roku odznaczony wraz żoną „Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”.
- 1942- w KL Auschwitz zginął murarz Stanisław Jura.
- 1962- zmarł Szczepan Bańdo, członek rady nadzorczej Kasy Stefczyka w Choczni od 1936 roku. W czasie wojny wysiedlony. W 1947 roku ponownie znalazł się w radzie nadzorczej reaktywowanej Kasy Stefczyka.
- 1970- w Żaganiu zmarł Władysław Ruliński, uczeń wadowickiego gimnazjum, legionista w czasie I wojny światowej, kreślarz/litograf wojskowy w Toruniu w okresie międzywojennym. W kampanii wrześniowej 1939 roku stracił nogę. Po wojnie pracował jako zegarmistrz.
23 czerwca
- 1756- ochrzczony został Jan Guzdek, przysiężny (radny) gromady choczeńskiej w 1790 roku.
- 1911- urodził się Jan Banaś, rolnik, rolnik, w czasie wojny wysiedlony przez Niemców do Kazimierza Dolnego. Od grudnia 1954 roku członek gromadzkiej komisji drogowej.
- 1913- urodziła się Weronika Góralczyk, później po mężu Kiznar, rolniczka, która w czasie wojny została przesiedlona i pracowała dla niemieckich osiedleńców. Radna Gminnej Rady Narodowej w Choczni w latach 50-tych XX wieku. Członkini Koła Gospodyń Wiejskich. Kandydatka w wyborach do Gromadzkiej Rady Narodowej w 1954 roku i radna gromadzka od grudnia 1954 roku.
- 1944- Władysław Byrski został uwięziony przez Niemców w Mysłowicach.
- 1944- w Krakowie zmarł Jan Krzyszkowski, urodzony jako Jan Kumala, był mieszkaniec Choczni, żołnierz legionista i malarz- absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczył rysunku w gimnazjum im. Sobieskiego w Krakowie, a w gimnazjum w Myślenicach w latach 1928-1939 zarówno rysunku, jak i przysposobienia obronnego i prac ręcznych. W czasie II wojny światowej nauczyciel rysunku w szkole podstawowej w Myślenicach. Od września 1939 do listopada 1940 burmistrz Myślenic. (link)
- 1953- w Krakowie zmarł Czesław Gondek, syn kierownika szkoły w Choczni Dolnej, piłkarz choczeńskiego klubu sportowego „Olimpia”. Absolwent wadowickiego gimnazjum z 1923 roku. Student Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po studiach nauczyciel w gimnazjum w Żywcu, szkole podstawowej w Skarżysku Kamiennej i w Krakowie. W czasie II wojny światowej robotnik przymusowy w Niemczech. Po wojnie działacz Związku Nauczycielstwa Polskiego.
24 czerwca
- 1781- Jan Kanty Biberstein Starowieyski zakupił Chocznię od Franciszka Ksawerego Branickiego.
- 1819- uroczysty chrzest w Choczni Józefy Joanny Marianny (żydowskie imię Lia), córki Enocha Silbigera i Sary (Anny) z domu Węgrzyn, mieszkańców Bulowic. Rodzicami chrzestnymi byli: Wincenty Bobrowski (właściciel Choczni) + Krystyna Zielińska z dóbr Tomice, ks. Andrzej Duszyński (proboszcz z Kleczy) + Justyna Dunin z Choczni, ks. Jan Znamirowski (proboszcz choczeński) + Józefa Bielińska, szlachetnie urodzona Zielińska córka Jakuba + Karolina Dunin z Choczni. Chrztu dokonał proboszcz z Inwałdu ks. Józef Gluziński.
- 1836- poświęcenie nowego cmentarza choczeńskiego przez proboszcza ks. Wojciecha Komorka, ówczesnego dziekana wadowickiego.
- 1850- urodził się Piotr Widlarz, zastępca członka dyrekcji „Ludowego Towarzystwa Zaliczkowego i Ochrony Własności Ziemskiej w Wadowicach” w 1889 roku.
- 1866- urodził się Józef Bandoła, uczeń wadowickiego gimnazjum, wieloletni urzędnik sądowy w: Żywcu, Dąbrowie, Jordanowie, Bochni, Przeworsku i w Rzeszowie. Od 1911 roku urzędnik IX kl. Rangi, prowadzący księgi gruntowe do kancelarii c.k. Sądu Obwodowego w Wadowicach. Później dyrektor Urzędu Ksiąg Sądowych w Wadowicach (do emerytury), mieszkaniec Wadowic. Odznaczony Jubiläums- Erinnerungs- Medaille für Zivil- Staatsbedienstete oraz Jubiläumskreuz für Zivil- Staatsbedienstete.
- 1879- sołtystwo w Choczni o powierzchni 120 mórg zostało wystawione do dzierżawy z wolnej ręki.
- 1879- w Wadowicach urodziła się Maria Karczmarczyk, późniejsza żona Andrzeja Gondka- kierownika szkoły w Choczni. Absolwentka szkoły wydziałowej w Białej w 1897 roku. Nauczycielka w: Inwałdzie (od 1897 do 1903 roku), Wieprzu (1903-1904) Głębowicach (1904-1918) i w Choczni Dolnej (1918-1933).
- 1885- w Śleszowicach urodził się Jan Michałek, choczeński rolnik i górnik, wysiedlony w czasie wojny.
- 1894- urodził się Ludwik Porębski, rzeźnik, kupiec i rolnik. Żołnierz armii austriackiej w czasie I wojny światowej. Handlarz końmi w 1926 roku według księgi adresowej. W czasie II wojny światowej więzień w Cieszynie w latach 1940-1942.
- 1896- urodziła się Helena Turała, później po mężu Bury, emigrantka we Francji, razem z mężem przebywała w Billy Montigny do 1927 roku i od 1929 roku do śmierci.
- 1966- zmarła Maria Kumala z domu Widlarz, członkini choczeńskiego teatru amatorskiego, przed wojną nauczycielka polonistka w: Rzykach, Jarząbkowie (od września 1919 roku) i Szczytnikach Czerniejewskich koło Gniezna. Wojnę spędziła w Sulbinach pod Garwolinem, w zakupionym majątku. Po wojnie od 1945 roku uczyła z mężem Aleksandrem w Bolesławcu na Dolnym Śląsku.
- 1982- na cmentarzu Krakowiec w Gdańsku Stogach pochowany został Ludwik Turała, ślusarz, rusznikarz. W kampanii wrześniowej 1939 roku ranny w rękę. W czasie okupacji zatrudniony w Krakowie i w Tomicach, był członkiem Armii Krajowej. Po wojnie w Gdańsku, pracował w SPRM „Jedność Rybacka” oraz jako kierownik robót silników okrętowych w Gdańskich Liniach Okrętowych. Po przejściu na rentę mieszkaniec Mielniczek koło Gdańska.
- 1989- zmarła Justyna Bargiel z domu Malata, przedwojenna działaczka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Choczni. W 1933 roku wybrana zastępczynią gospodyni, a w latach 1935 oraz 1937 chorążą pocztu sztandarowego. Radna gromadzka w Choczni od 1961 roku, członkini Gromadzkiej Komisji Kultury i Spraw Socjalnych.
- 2009- zmarła Julia Drapa z domu Woźniak, absolwentka Studium dla Przedszkolanek w Rabce w 1949 roku, skierowana do pracy w prewentorium w Izdebniku i na zastępstwo w przedszkolu w Inwałdzie. Od marca 1951 roku zatrudniona w przedszkolu w Brodach, gdzie zamieszkała rok później, kontynuując naukę w Seminarium Nauczycielskim w Rabce do 1953 roku. Choczeńska przedszkolanka od 1960 roku, kierowniczka przedszkola w Choczni w latach 1977-1980. W 1977 roku odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.
25 czerwca
- 1893- w Ciężkowicach zmarł ksiądz Ignacy Balon rodem z Choczni Uczęszczał do gimnazjum w Podolińcu w latach 1829-34. Filozofię studiował w Tarnopolu, a teologię we Lwowie i w Tarnowie, gdzie został wyświęcony w 1840 roku. (link)
- 1925- urodził się Mieczysław Woźniak, inspektor w urzędzie telekomunikacyjnym w Opolu. Przed wojną rozpoczął naukę w wadowickim gimnazjum.
- 1928- urodził się Piotr Bryndza, funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa w Szczecinie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz