czwartek, 5 maja 2022

Genealogia choczeńskich Pateraków i Turałów

 Choczeńscy Paterakowie i Turałowie stanowią jeden ród, posługujący się przed 300-stu laty aż trzema nazwiskami- oprócz dwóch wymienionych w XVII i XVIII wieku występowali także jako Kleśniakowie. Sprawdzając jednak genealogię Pateraków i Turałów ze spisu wyborczego w 1973 roku okazuje się, że nie można wywieść ich od jednego konkretnego przodka. W 1973 roku wszystkie głosujące w Choczni osoby o nazwisku Paterak pochodziły najprawdopodobniej od Ignacego i Agnieszki Kleśniaków, urodzonych w drugiej połowie XVII wieku, natomiast żyjący wtedy w Choczni Turałowie byli albo potomkami szewca Stanisława Turały alias Kleśniaka alias Odważny albo współczesnego mu Piotra Kleśniaka/Turały.

Paterakowie

W 1973 roku choczeńscy Paterakowie mieszkali w czterech domach i byli ze sobą blisko spokrewnieni. Wywodzili się od dwóch synów Michała Pateraka (1853-1930): Józefa i Jana Pateraków. Dwaj synowie Józefa: Jan i Wojciech byli kuzynami trzech synów Jana: Stanisława, Władysława i Adama. Wspomniany Michał Paterak był synem Błażeja i wnukiem także Michała, o którego dacie urodzenia można wnioskować tylko z jego metryki ślubu z Agatą Rulanką w 1798 roku. Niestety w zbliżonym czasie (czyli około 1779 roku) nie był chrzczony w Choczni żaden Michał Paterak, wobec tego nie wiadomo na pewno, czyim był on synem. Ponieważ jednak Michał Paterak mieszkał pod tym samym numerem domu, co Sebastian i Regina Paterakowie, posiadający dzieci w latach 70. i 80. XVIII wieku, to można założyć z dużym prawdopodobieństwem, że Michał również był ich synem. Z kolei ojcem Sebastiana był Antoni Kleśniak, a jego dziadkiem Ignacy Kleśniak, którego data urodzenia/chrztu nie jest znana.


Na wykresie zaznaczono również wywodzącą się od Błażeja Pateraka kolejną linię tego rodu, w której nazwisko Paterak występowało jeszcze po II wojnie światowej, a później zanikło (przed 1973 rokiem). Co ciekawe, po II wojnie światowej mieszkała w Choczni także Kamila Paterak, która wcale nie zaliczała się do potomków Ignacego Kleśniaka, jak wszyscy współcześni jej Paterakowie, ale do zupełnie osobnej linii rodowej z najstarszym przedstawicielem w osobie Piotra Pateraka Kleśniaka! Kolejną ciekawostką jest fakt, że Kamila Paterak została żoną Tymoteusza Turały, a ich małżeństwo połączyło ze sobą ponownie dwie osobne linie potomków Kleśniaków/Turałów, rozdzielone prawdopodobnie w XVII wieku.




Turałowie

Na podstawie zapisów metrykalnych można udowodnić, że choczeńscy Turałowie z 1973 roku pochodzili od dwóch różnych przodków. Wspomniany Tymoteusz Turała i mieszkający wtedy w Krakowie jego brat Józef, autor "Kroniki wsi Chocznia", byli potomkami szewca Stanisława z pierwszej połowy XVIII wieku, którego w metrykach podawano jako: Kleśniaka, Turałę, Ciżmę (od zawodu) i Odważnego (zapewne od cechy charakteru). Z tej samej linii pochodził Adam Turała, zamordowany przez Niemców w 1944 roku- z jednej strony był siostrzeńcem Tymoteusza i Józefa Turałów (po matce), a z drugiej synem ich kuzyna drugiego stopnia (i zarazem szwagra).
 


Przedstawiciele drugiej linii Turałów byli w 1973 liczniejsi. Pod numerem 638 zamieszkiwali wówczas: Jan Turała (ur. 1909) oraz jego syn Władysław (ur. 1930) z żoną i córkami. Natomiast pod nr 225 zameldowany był Kazimierz Kudłacik (ur. 1936) z żoną, rodzony brat Władysława Turały, ale używający innego nazwiska. Jan, Władysław i Kazimierz wywodzili się od Piotra Kleśniaka/Turały (nie należy go mylić z wymienionym wcześniej Piotrem Paterakiem Kleśniakiem), żyjącego w podobnym czasie co szewc Stanisław Kleśniak/Turała/Ciżma/Odważny, czyli w I połowie XVIII wieku.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz