- 1793- w Porębie Wielkiej przyszedł na świat Ignacy Maciej Józef Bobrowski herbu Jastrzębiec, hrabia, właściciel dóbr Poręba Wielka i Łazy oraz praw do patronatu nad parafią choczeńską (od 1835 roku). Członek rady powiatowej w Wadowicach, kapitan armii austriackiej. Ojciec komediopisarza Wincentego Ignacego Bobrowskiego.
- 1802- urodził się Antoni Bandoła, syn Bartłomieja i Julianny, w przyszłości (1833) choczeński kowal.
- 1829- urodził się Antoni Kręcioch, mistrz krawiecki w Cieszynie (1888).
- 1848- zmarł kowal Piotr Spytkowski, członek Towarzystwa Trzeźwości.
- 1886- urodził się Antoni Łopata, który w 1907 roku wyemigrował do USA i pracował jako robotnik w Detroit. Był ojcem słynnego amerykańskiego baseballisty Stanley'a Lopaty.
- 1901- w Ciężkowicach urodził się Leon Bzowski, ksiądz, wikariusz w Choczni w latach (1934-1935), opiekun Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Choczni. Po śmierci proboszcza ks. Dunajeckiego przez kilka miesięcy administrator parafii w Choczni. Następnie kapelan wojskowy, wikariusz oraz katecheta w gimnazjum w Białej, a po wojnie proboszcz w Trzebini. Członek ZBOWiD-u i Frontu Jedności Narodu, prezes Koła Księży „Caritas” w Krakowie, odznaczony licznymi medalami przez władze PRL.
- 1902- urodziła się Wanda Rulińska, która po ukończeniu szkół w Wadowicach pracowała w Inspektoracie Szkolnym w Wadowicach.
- 1972- zmarł Jan Wojciech Kręcioch, mieszkaniec stanu Ohio w USA od 1897 roku, żołnierz armii amerykańskiej (do 1911 roku). Stawał do poboru w czasie I i II wojny światowej.
- 1991- zmarła Stanisława Smolec z domu Palichleb, rolniczka, w 1955 roku sekretarz POP w Choczni, radna Gromadzkiej Rady Narodowej w Choczni wybrana w 1965 roku. Kandydatka w wyborach do Krakowskiej Wojewódzkiej Rady Narodowej w 1969 roku. Radna Powiatowej Rady Narodowej w Wadowicach wybierana w 1969 i w 1973 roku.
23 maja
- 1789- w Szenowie koło Nowego Jiczyna na Morawach urodził się Ignacy Kloss, choczeński sklepikarz i młynarz do połowy XIX wieku. Był dziadkiem wójta Maksymiliana Malaty.
- 1818- urodził się Antoni Ścigalski, krawiec w Białej (1837), który w 1843 roku leczył się na koszt gminy choczeńskiej w szpitalu oo. Bonifratrów w Zebrzydowicach.
- 1842- w Lgocie zmarła Justyna Antonina Dunin z Roemerów, wdowa po Józefie Duninie, współwłaścicielu choczeńskiego majątku sołtysiego, któremu wniosła w posagu część Lgoty i Witanowic Górnych.
- 1894- urodził się Jan Gazda, przedwojenny członek PSL "Wyzwolenie", po wojnie radny gminny, członek Komitetu Elektryfikacyjnego, Komitetu Radiofonizacji Kraju, Rady Scaleniowej oraz Gminnej Sekcji Ochrony Roślin.
- 1915- w Lisiej Górze zmarł na astmę tamtejszy proboszcz ksiądz Wojciech Bryndza, pochodzący z Choczni. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Choczni uczęszczał do gimnazjów: w Cieszynie, w Krakowie i w Bochni (absolwent 1866). Następnie studiował teologię w Tarnowie, by w 1870 roku zostać wyświęcony na księdza. (link)
- 1919- Helena Cichy, nauczycielka ze szkoły w Choczni Dolnej, urodziła syna Tadeusza Stanisława, ochrzczonego 10 lat później w Krakowie, którego ojciec oficjalnie nie został ujawniony.
- 1923- urodził się Anastazy Jan Wawro, absolwent wadowickiego gimnazjum w 1948 roku, magister praw, podpułkownik Wojska Polskiego, prokurator wojskowy.
- 2007- w Berwyn pod Chicago zmarła Katarzyna Turała z domu Brońka, przedwojenna działaczka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Choczni. Na emigracji w USA pracowała jako szwaczka.
24 maja
- 1887- w Zembrzycach urodził się Wincenty Talaga, nauczyciel w Choczni Dolnej od 1909 roku, a od 1913 roku nauczyciel mianowany. Członek miejscowego teatru amatorskiego. W maju 1910 roku został wraz kilkoma innymi chocznianami poturbowany podczas zlotu „Sokołów” w Białej przez niemieckie bojówki z Bielska. W czasie I wojny światowej był dwukrotnie powoływany do armii austriackiej. W Choczni mieszkał i pracował do tragicznej śmierci w 1932 roku.
- 1899- urodził się Władysław Wider, murarz, uczestnik renowacji choczeńskiego kościoła w 1924 roku. W 1926 roku wraz grupą chocznian-murarzy wyemigrował do Urugwaju i zamieszkał w Montevideo, gdzie pozostał do śmierci.
- 1909- w Lubieniu zmarł ksiądz Wincenty Niedojadło, były wikariusz choczeński (1903-1906).
- 1915- w szpitalu w Innsbrucku zmarł postrzelony w głowę Józef Szczepaniak, żołnierz 56 pułku piechoty c k.
- 1915- na froncie I wojny światowej zginął Marcin Ruła, żołnierz 56 pułku piechoty c.k.
- 1942- w obozie Auschwitz zginął Stefan Dąbrowski, były żołnierz 5 pułku artylerii w Krakowie, a następnie ochroniarz prezydenta Ignacego Mościckiego. W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu, a do obozu trafił po zatrzymany przez Niemców w Radomiu.
25 maja
- 1878- w Kurowie urodził się Ludwik Boczek, rolnik i mistrz szewski. W 1905 roku poślubił w Choczni Marię z domu Widlarz. W 1912 roku wyemigrował do USA, a rok później dołączyła do niego żona z córką.
- 1880- urodził się Feliks Kręcioch, żołnierz armii austriackiej w czasie I wojny światowej (16 pułk strzelców). Ranny dostał się do niewoli rosyjskiej i przebywał w szpitalu w Charkowie.
- 1890- urodził się Jan Drożdż, ofiara II wojny światowej. Według relacji rodzinnych zginął w KL Majdanek.
- 1913- zebranie Powiatowego Komitetu Polskiego Stronnictwa Ludowego w sali Domu Ludowego, któremu przewodniczył burmistrz Lanckorony Teofil Korzeniowski. W głosowaniu wybrano kandydatem na posła Antoniego Styłę, który otrzymał 45 na 51 oddanych głosów. Wybrano również powiatowy komitet wyborczy z Teofilem Korzeniowskim na czele, Maksymilianem Malatą jako zastępcą i Józefem Putkiem jako sekretarzem. Uchwalono ponadto rezolucję krytykującą pasterski list biskupów i zdecydowano o zwołaniu ludowego wiecu do Wadowic.
- 1947- zmarł Wojciech Ramza, były starszy szeregowy armii austriackiej w czasie I wojny światowej (56 pułk piechoty). Ranny dostał się do niewoli rosyjskiej, z której szczęśliwie udało mu się powrócić.
- 1982- w Czańcu zmarł tamtejszy wieloletni proboszcz ksiądz Jan Stachańczyk, były wikariusz w parafii choczeńskiej, do której trafił zaraz po święceniach w 1937 roku.
26 maja
- 1809- w Ochotnicy urodził się Jan Chlipała, późniejszy ksiądz, wikariusz choczeński w latach 1872-1873. Zmarł w trakcie posługi na cholerę.
- 1893- urodził się Jan Kręcioch, stolarz, żołnierz Legionów Polskich w czasie I wojny światowej, później górnik w Homecourt we Francji, gdzie za sabotaż został aresztowany przez Niemców, internowany w Compiegne i wysłany do obozu w Auschwitz, w którym zginął.
- 1897- urodził się Salomon Goldberger, syn choczeńskiego karczmarza, robotnik, mieszkaniec Wadowic, Woli Duchackiej i Krakowa, więzień krakowskiego getta w czasie II wojny światowej,
- 1898- urodził się Władysław Woźniak, rolnik, kolejarz- konduktor PKP, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, członek Gminnej Rady Narodowej w Choczni (od 1953 roku) i Gromadzkiej Rady Narodowej (wybierany w 1965 i 1969 roku). Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Zakładowej PKP w Wadowicach. Przechował przez wojnę sztandar Związku Byłych Ochotników Armii Polskiej, oddziału organizacji kombatanckiej z Krakowa-Płaszowa. Na emeryturze prowadził z żoną kiosk „Ruchu”.
- 1905- urodził się Feliks Ruła, członek Rady Scaleniowej przy komasacji gruntów w Choczni w 1949 roku.
- 1910- krakowskie koło TSL im. Kościuszki urządziło w Choczni „grunwaldzki” wiec oświatowy. Zagajenie wygłosił Adam Ruliński, a przewodniczył Antoni Styła. Wygłoszono referat „O skutkach ciemnoty i znaczeniu oświaty” oraz o znaczeniu zwycięstwa pod Grunwaldem. Prezes „Eleuteyi” referował „Kwestyę alkoholową i Domów Ludowych”, a pani Stączkowa „Kwestyę kobiecą na wsi”. Na zakończenie odśpiewano „Bożę coś Polskę”.
- 1913- w Żabce koło Łucka urodził się Mieczysław Suchobieski, żołnierz kampanii wrześniowej 1939 roku. Wzięty do niewoli przebywał do 1945 roku w stalagu w Łambinowicach. Po wojnie leśniczy, mieszkaniec Choczni po małżeństwie z Józefą z domu Białorczyk.
- 1959- zmarł Andrzej Ramenda, żołnierz armii austriackiej od 1911 roku do zakończenia I wojny światowej (plutonowy w 16 pułku piechoty). Ranny w rękę na froncie włoskim przebywał w szpitalu w Pradze. Po wojnie powrócił do Choczni jako inwalida i zajmował się rolnictwem oraz masarstwem. Przywoził także furmanką węgiel z śląskich kopalń. W czasie II wojny światowej wysiedlony do miejscowości Huty koło Puław. Od grudnia 1947 roku członek Gminnej Sekcji Ochrony Roślin.
27 maja
- 1873- w Andrychowie urodził się Stefan Bobrowski, hrabia, właściciel części choczeńskiego majątku podworskiego (lasów), z prawem patronatu nad parafią (do 1912 roku) oraz dóbr Andrychów, Roczyny i Wieprz. Prezes Towarzystwa Rolniczego Okręgowego w Wadowicach w 1913 roku, oraz prezes Polskiej Kasy Oszczędności w Wadowicach w 1926 roku.
- 1887- urodził się Antoni Widlarz, młynarz, elektryk, rolnik. Użytkownik młyna-wiatraka usytuowanego na Choczeńskim Dziale, powyżej stacji kolejowej. Przed II wojną światową kupił od Ludwika Warmuza młyn wodny na Choczence. W latach 1931-1932 przewodniczący Rady Nadzorczej Kasy Stefczyka w Choczni. W marcu 1939 roku został wybrany radnym gromadzkim. W czasie okupacji został wyrzucony przez Niemców z własnego domu, ale pozostał w Choczni. Po wojnie radny Gminnej Rady Narodowej w Choczni (1946-1951), członek Komisji Kontroli Gospodarki Publicznej. Od maja 1947 roku kierował z ramienia gminy robotami szarwarkowymi, związanymi z elektryfikacją wsi.
- 1904- urodził się Bolesław Bandoła, właściciel cukierni w Leżajsku i w Nisku (do 1939 roku). Po wybuchu wojny powrócił do Choczni. Robotnik przymusowy we Wrocławiu, później zatrudniony u cukiernika w Czechowicach i w Bielsku na kolei, jako pomocnik maszynisty.
- 1905- w Radoczy urodziła się Helena Węgrzyn, mieszkanka Choczni, w 1943 roku zatrzymana przez Niemców i uwięziona w KL Auschwitz.
- 1913- urodził się Julian Pietruszka, żołnierz Armii Krajowej pseudonim „Wołowicz” i „Julian”, zaangażowany w pozyskiwanie broni od Niemców. Powstaniec warszawski, dowódca sekcji, a następnie dowódca drużyny w stopniu kaprala batalionu „Kiliński” Armii Krajowej- Wojskowa Służba Ochrony Powstania. Walczył w Śródmieściu Północ. Dostał się do niewoli i znalazł się w obozie jenieckim (stalag VII B Memmingen). Uwolniony w kwietniu 1945. W 1947 ożenił się w Warszawie. Odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Krzyżem Armii Krajowej. Po wojnie pracował jako kelner.
28 maja
- 1890- przedstawiciel Towarzystwa Kółek Rolniczych o nazwisku Bielski rozpoczął szkolenia w Choczni odnośnie urządzenia i prowadzenia sklepu, uprawy roli, żywienia i pielęgnacji bydła (poznawania mleczności u krów), budowy gnojarni oraz używania nawozu stajennego.
- 1907- w Czańcu urodził się Władysław Guzdek, kupiec, restaurator w Krakowie i w Bielsku, gdzie prowadził przed II wojną światową restaurację z hotelem „Pod Czarnym Orłem”. W 1939 roku wyrzucony przez Niemców z Bielska zamieszkał w Choczni, skąd ponownie wysiedlony trafił do Krakowa. Po wojnie wrócił z rodziną do Bielska.
- 1921- urodziła się Emilia Ramza, później po mężu Kręcioch, przedwojenna działaczka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Choczni. W 1939 roku wybrana kierowniczką prac ręcznych.
- 1989- w Tychach zmarł Wojciech Widlarz, absolwent gimnazjum w Wadowicach, podporucznik armii c.k. i major Wojska Polskiego. Od 1932 roku był zatrudniony w Ministerstwie Spraw Wojskowych w Warszawie. W czasie II wojny światowej znalazł się w Rumunii, gdzie został internowany w Calimanesti. Po wydaniu Niemcom trafił do obozu jenieckiego w Dorsten, a następnie w Doessel koło Warburga. Po II wojnie światowej pracował jako główny księgowy w Niedonickich Zakładach Celulozy koło Tarnowa. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem za Wojnę 1919/1920, Medalem 10-lecia. (link)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz