Utworzenie Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Choczni na podstawie notatki w "Przyjacielu Ludu" nr 46 z 1911 roku:
W ubiegłą niedzielę (05.11.1911-uwaga autora)* mieliśmy wiec oświatowy, którego celem było poinformowanie ludu o celach "Sokolstwa".
Obrady zagaił pan Adam Ruliński, poczem pan J. Gutek przemawiał na temat "Zadania i cele Sokolstwa polskiego". Po referacie rozwinęła się żywa dyskusja, w rezultacie zaś uchwalono utworzyć "Sokół".
Na członków wpisało się 65 osób, które wybrały wydział "Sokoła" w następującym składzie:
Adam Ruliński (prezes)
Maksymilian Malata (wiceprezes)
Jan Woźniak (sekretarz)
Józef Pukło i Karol Ścigalski (wydziałowi).
Nadto wybrano sąd honorowy i komisję rewizyjną. Praca towarzystwa skupia się w trzech oddziałach, a mianowicie w oddziele ćwiczących (kierownik p. Pukło z Wadowic), w oddziele śpiewackim (kierownik Prof. Nowak z Choczni) i w oddziele teatralnym (kierownik p. Putek z Wadowic). Nadto towarzystwo będzie utrzymywać "Czytelnię ludową" we własnym lokalu. W najbliższym czasie urządzi "Sokół" wieczorek ku czci Kościuszki, zaś po Nowym Roku wystawi "Betleem polskie" Rydla.
* W "Zarysie dziejów "Sokoła" w Andrychowie i Choczni" Andrzeja Nowakowskiego jest podana data 29.10.1911, za "Zarysem pracy niepodległościowej powiatu wadowickiego" Władysława Hajewskiego.
Mam pytanie co do daty pierwszego zebrania, 5.11? Tu znów powołam się na prof. Nowakowskiego. Data podana w "Zarysie dziejów Sokoła.." to 29.11. Faktycznie wg kalendarza, i ukazania się pisma (wychodziło co niedzielę) zebranie odbyło by się 5.11, ale trzeba wziąć pod uwagę iż była to publikacja listu wysłanego z pewnym wyprzedzeniem.
OdpowiedzUsuńTraktując dosłownie tekst notatki prasowej, to 05.11.1911 był datą założenia "Sokoła" w Choczni. Redakcja "Przyjaciela Ludu" nie zaznaczyła w żaden inny sposób, kiedy to wydarzenie mogło mieć miejsce, albo kiedy dotarł do nich (lub został wysłany) list z informacją. Mogło się oczywiście zdarzyć, że nie zamieścili takiego "doprecyzowania", a zebranie organizacyjne było tydzień wcześniej, czyli 29 października, jeszcze wcześniej, albo były nawet dwa spotkania organizacyjne (lub więcej), tydzień po tygodniu. W "Zarysie dziejów Sokoła..." jest podana data 29 października, ale nie wiem na jakiej podstawie autor ją ustalił. "Przyjaciela Ludu" nie ma w podanej bibliografii :(
UsuńMoże źródłem wiedzy autora była książka "Zarys pracy niepodległościowej powiatu wadowickiego" Władysława Hajewskiego, ale z kolei ja nie czytałem jeszcze tej pozycji :(
A tak przy okazji, to w "Zarysie dziejów Sokoła w Andrychowie i w Choczni" jest wspomniany Pani dziadek, jako likwidator majątku "Sokoła" po II wojnie światowej. Czy rzeczywiście, tak jak sugeruje autor, likwidatorem został z racji pełnienia funkcji ostatniego prezesa "Sokoła" przed wojną, czy też po prostu z powodu zajmowanego wówczas stanowiska w Gminie Chocznia?
I jeszcze jedna propozycja na marginesie :) Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zamieszczeniem na tym blogu notki biograficznej Pani dziadka, albo współpracą w jej utworzeniu, proszę o kontakt mailowy: chocznia.kiedys@gmail.com
W "Zarysie pracy niepodległościowej powiatu wadowickiego" jest podana data 29.10.1911 z określeniem "pierwsze zebranie organizacyjne".
UsuńJeśli chodzi o mojego dziadka (i nie tylko) to jak najbardziej prześlę parę rzeczy mailem. Wolała bym współuczestniczyć w tworzeniu notki niż ją pisać, gdyż to będzie bardziej obiektywne. :) Poza tym widzę, iż Pan a dostęp do ciekawych materiałów.
OdpowiedzUsuń