piątek, 21 listopada 2014

Utworzenie "Sokoła" w Choczni w 1911 roku

Utworzenie Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Choczni na podstawie notatki w "Przyjacielu Ludu" nr 46 z 1911 roku:

W ubiegłą niedzielę (05.11.1911-uwaga autora)* mieliśmy wiec oświatowy, którego celem było poinformowanie ludu o celach "Sokolstwa". 
Obrady zagaił pan Adam Ruliński, poczem pan J. Gutek przemawiał na temat "Zadania i cele Sokolstwa polskiego". Po referacie rozwinęła się żywa dyskusja, w rezultacie zaś uchwalono utworzyć "Sokół". 
Na członków wpisało się 65 osób, które wybrały wydział "Sokoła" w następującym składzie:
Adam Ruliński (prezes)
Maksymilian Malata (wiceprezes)
Jan Woźniak (sekretarz)
Józef Pukło i Karol Ścigalski (wydziałowi).
Nadto wybrano sąd honorowy i komisję rewizyjną. Praca towarzystwa skupia się w trzech oddziałach, a mianowicie w oddziele ćwiczących (kierownik p. Pukło z Wadowic), w oddziele śpiewackim (kierownik Prof. Nowak z Choczni) i w oddziele teatralnym (kierownik p. Putek z Wadowic). Nadto towarzystwo będzie utrzymywać "Czytelnię ludową" we własnym lokalu. W najbliższym czasie urządzi "Sokół" wieczorek ku czci Kościuszki, zaś po Nowym Roku wystawi "Betleem polskie" Rydla.

* W "Zarysie dziejów "Sokoła" w Andrychowie i Choczni" Andrzeja Nowakowskiego jest podana data 29.10.1911, za "Zarysem pracy niepodległościowej powiatu wadowickiego" Władysława Hajewskiego.

4 komentarze:

  1. Mam pytanie co do daty pierwszego zebrania, 5.11? Tu znów powołam się na prof. Nowakowskiego. Data podana w "Zarysie dziejów Sokoła.." to 29.11. Faktycznie wg kalendarza, i ukazania się pisma (wychodziło co niedzielę) zebranie odbyło by się 5.11, ale trzeba wziąć pod uwagę iż była to publikacja listu wysłanego z pewnym wyprzedzeniem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Traktując dosłownie tekst notatki prasowej, to 05.11.1911 był datą założenia "Sokoła" w Choczni. Redakcja "Przyjaciela Ludu" nie zaznaczyła w żaden inny sposób, kiedy to wydarzenie mogło mieć miejsce, albo kiedy dotarł do nich (lub został wysłany) list z informacją. Mogło się oczywiście zdarzyć, że nie zamieścili takiego "doprecyzowania", a zebranie organizacyjne było tydzień wcześniej, czyli 29 października, jeszcze wcześniej, albo były nawet dwa spotkania organizacyjne (lub więcej), tydzień po tygodniu. W "Zarysie dziejów Sokoła..." jest podana data 29 października, ale nie wiem na jakiej podstawie autor ją ustalił. "Przyjaciela Ludu" nie ma w podanej bibliografii :(
      Może źródłem wiedzy autora była książka "Zarys pracy niepodległościowej powiatu wadowickiego" Władysława Hajewskiego, ale z kolei ja nie czytałem jeszcze tej pozycji :(
      A tak przy okazji, to w "Zarysie dziejów Sokoła w Andrychowie i w Choczni" jest wspomniany Pani dziadek, jako likwidator majątku "Sokoła" po II wojnie światowej. Czy rzeczywiście, tak jak sugeruje autor, likwidatorem został z racji pełnienia funkcji ostatniego prezesa "Sokoła" przed wojną, czy też po prostu z powodu zajmowanego wówczas stanowiska w Gminie Chocznia?
      I jeszcze jedna propozycja na marginesie :) Jeżeli byłaby Pani zainteresowana zamieszczeniem na tym blogu notki biograficznej Pani dziadka, albo współpracą w jej utworzeniu, proszę o kontakt mailowy: chocznia.kiedys@gmail.com

      Usuń
    2. W "Zarysie pracy niepodległościowej powiatu wadowickiego" jest podana data 29.10.1911 z określeniem "pierwsze zebranie organizacyjne".

      Usuń
  2. Jeśli chodzi o mojego dziadka (i nie tylko) to jak najbardziej prześlę parę rzeczy mailem. Wolała bym współuczestniczyć w tworzeniu notki niż ją pisać, gdyż to będzie bardziej obiektywne. :) Poza tym widzę, iż Pan a dostęp do ciekawych materiałów.

    OdpowiedzUsuń