piątek, 2 października 2015

Pismo władz cyrkułu myślenickiego do gromady choczeńskiej w 1795 roku

"Niniejszem jak najsurowiej nakazuję gromadzie wsi Jaroszowice i Choczni, a osobliwie tamtejszym chałupnikom i komornikom, ażeby tak zatrzymane powinności, jako też należytości swojej Gruntowej Zwierzchności natychmiast odbyli i one zaspokoili, inaczej nie tylko exekucyą wojskową, ale nadto surowo ukarani oni zostaną.
W Myślenicach d. 14 grudnia 1795"

To odpowiedź na pismo do cyrkułu Jana Bibersteina Starowiejskiego, o następującej treści:

"Do Prześwietnych Rządów Cyrkularnych Jan Biberszteyn Starowieyski.
Suplikuję do Prześwietn. Rządów o pomoc żołnierską przynajmniej 4 żołnierzy na koszt nieposłusznych poddanych wsiów dla nakłonienia do posłuszeństwa i opłacenia powinności, gdy w naturze na wielokrotne rozkazy odrabiać nie chcieli, podług obligacji inwentarza uregulowanego."

Jan Chrzciciel Biberstein Starowieyski to właściciel Choczni od 1781 roku do 1803 roku, kiedy to prawa własności przeszły na jego siostrzeńca Wincentego Bobrowskiego.
Oprócz Choczni był posiadaczem dóbr: Tomice, Rudze, Wieprz, Roczyny, Kopytówka, Gorzeń, Jaroszowice oraz wadowickiego Mikołaja i Zaskawia. 
W różnych okresach swojego życia piastował tytuły: szambelana królewskiego, burgrabiego krakowskiego i starosty barwałdzkiego (od 1780 roku)..
Był fundatorem drewnianego kościoła w Choczni (rozebranego w latach 80-tych XIX wieku, podczas budowy aktualnej świątyni).
Syn Jana Kantego Biberstein Starowieyskiego i Joanny z Wolskich, mąż Krystyny z Ossowskich.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz