Dnia 29. czerwca b. r. zakończył życie ś. p. Feliks Mroziński, nauczyciel w Roczynach i członek Towarzystwa naucz. w 38. roku życia, a 17. służby nauczycielskiej, pozostawiając żonę z trojgiem drobnych dziatek.
Ś. p. Feliks urodził się w Wadowicach, uczęszczał do gimnazyum, a następnie wstąpił do sem. nauczycielskiego w Krakowie, które też ukończył w r. 1881.
Pracował przy szkołach w Choczni, Szarem, Zembrzycach, Bulowicach, a od r. 1889 jako stały naucz. w Roczynach.
Dnia 21. z. m. uczuł rano nieznaczny ból głowy; nie zważając na to poszedł jeszcze do klasy, ale za pół godziny musiał opuścić dziatwę, której już więcej nie zobaczył. Pomimo natychmiastowej i troskliwej opieki lekarskiej nie zdołano go uratować, gdyż była to zabójcza choroba—zapalenie mózgu.
Nieboszczyk cieszył się ogólną sympatyą z powodu swego prawego charakteru nietylko wśród kolegów, ale także włościan i mieszczan, a dowodem tego był wspaniały pogrzeb, który się odbył dnia 1 lipca b. r. w Andrychowie, wobec bardzo licznie zgromadzonego ludu z całej okolicy, dziatwy szkolnej z Roczyn, Brzezinki, Sułkowic i Targanic i przybyłych kolegów.
Zwłoki ś. p. Feliksa prowadził kolega jego Wbny ks. Saferna, proboszcz z Rzyk, w asystencyj 10 księży, a w kościele pożegnał go piękną przemową również kolega i katecheta Wbny ks. Oczkowski.
W smutku pozostała wdowa składa na tem miejscu wszystkim Wielebnym Księżom za bezinteresowny współudział w smutnym obrzędzie, jako też i wszystkim przybyłym Kolegom i Koleżankom zmarłego serdeczne: „Bóg zapłać".
W uzupełnienie podanych informacji należy dodać, że:
- Feliks Mroziński uczył w szkole w Choczni Dolnej w latach 1881-1883, a od 1882 roku także w Choczni Górnej, praca w Choczni była jego pierwszym zajęciem po ukończeniu seminarium nauczycielskiego,
- w 1884 roku uczył w Szarem na Żywiecczyźnie, w 1885 roku w Zembrzycach, a w latach 1886-1888 w Bulowicach,
- był członkiem Towarzystwa Nauczycieli Ludowych.
Zestawienie nauczycieli uczących w Choczni od początku XIX wieku do 1939 roku jest dostępne tutaj- LINK.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz