środa, 2 grudnia 2015

Choczeńscy proboszczowie- ksiądz Jacek Majeranowski

Jacek Majeranowski pochodził z Mucharza, gdzie urodził się w 1754 roku. Jego imię w metrykach kościelnych zapisywano po łacinie jako Hyacinthus, natomiast nazwisko bywało też wymieniane w różnych źródłach nie tylko jako Majeranowski, ale również Majeronowski lub Majerowski.
Przed święceniami kapłańskimi w 1776 roku pobierał nauki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, natomiast teologię i filozofię miał studiować w Sandomierzu.
Już dwa lata po święceniach (1778) objął probostwo w Dankowicach koło Bielska. Po dwudziestu dwóch latach posługi w Dankowicach został proboszczem w Choczni (1800).
W czasie pełnienia przez niego obowiązków proboszcza kontynuowano rozpoczętą w 1798 roku budowę drewnianego kościoła. W 1801 roku dodano kamienną posadzkę, w 1802 roku dobudowano wieże, a w 1804 roku otynkowano ściany zewnętrzne, wybudowano przedsionek (babiniec) i otoczono teren przykościelny parkanem, w którym były kapliczki ze stacjami Męki Pańskiej.
W 1808 roku biskup krakowski poświęcił nowy kościół. Proboszcz Majeronowski ufundował w nim z własnych środków ambonę, chrzcielnicę, ławki i puszkę, a do ołtarza głównego wstawił nowy obraz Matki Boskiej.
Powiększył także obszar własności plebańskiej przez zakup trzech stawów od właściciela wsi Jana Bibersteina-Starowieyskiego.  Stawy te, których pozostałości grobli były widoczne jeszcze nie tak dawno temu, znajdowały się w dolinie za Konówką, po lewej stronie drogi (ulica Kościelna), prowadzącej aktualnie od cmentarza do ulicy Góralskiej. Zakupione za prywatne pieniądze stawy zapisał na rzecz swoich następców na probostwie. 
Za jego pobytu w Choczni miano wybudować również organistówkę z osobną izbą szkolną, gdzie zatrudniony organista Jakub Pilarski od 1804 roku prowadził naukę czytania, pisania i rachowania dla dzieci i dorosłych, przejmując tym samym wcześniejszą pracę samego proboszcza. 
Ksiądz Jacek Majeranowski zmarł w Choczni 21 stycznia 1811 roku, w 57 roku życia i został pochowany na cmentarzu przykościelnym. Przed śmiercią ustanowił fundację, której środki miały być przeznaczone na odprawianie mszy świętych w jego intencji.
Na ścianie wewnętrznej bocznego wejścia do współczesnego choczeńskiego kościoła znajduje się tablica pamiątkowa ks. Majeronowskiego, na której są wyszczególnione jego zasługi dla kościoła oraz prośba o modlitwę.

Lista choczeńskich proboszczów - LINK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz