środa, 4 listopada 2015

Józef Turała - autor "Kroniki Wsi Chocznia"

Józef Turała urodził się 15 marca 1905 roku w Choczni, jako syn murarza i rolnika Jana Turały oraz Julii z domu Cap. 
W latach 1911-1917 uczęszczał do choczeńskiej szkoły podstawowej, a następnie do gimnazjum w Wadowicach.  Od 3 klasy szkoły podstawowej służył jako ministrant, potem działał również w harcerstwie. W 1925 roku ukończył ośmioletnie gimnazjum w Wadowicach, a w styczniu 1926 roku zdał w Wadowicach egzamin maturalny. Po maturze został studentem Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie przez poprzednie pół roku studiował jako wolny słuchacz. Należał do zarządu Akademickiego Koła Wadowiczan i Korporacji Studentów Wyższego Studjum Handlowego „Gildia”, której przewodniczył przez dwa lata od 1928 roku. 
W czasie studiów często odwiedzał Chocznię, wygłaszał odczyty w Domu Katolickim, uczestniczył w przedstawieniach teatralnych i rozpoczętej w czasach gimnazjalnych działalności w choczeńskich stowarzyszeniach młodzieży. 
W lipcu 1929 roku, jeszcze przed formalnym ukończeniem studiów, rozpoczął pracę  w Komunalnej Kasie Oszczędności w Krakowie i pracował tam do 1945 roku, do uzyskania stanowiska naczelnika wydziału prawno-hipotecznego.  
W 1933 roku ożenił się ze Stanisławą Kamieńską, z którą miał trójkę dzieci. W 1935 roku ukończył budowę domu na Osiedlu Oficerskim w Krakowie. 
W czasie wojny działał w konspiracji, był aresztowany i przez pewien czas przebywał  więzieniu na Montelupich oraz w obozie w Płaszowie. 
W lutym 1945 roku na polecenie władz został skierowany do organizowanego Okręgowego Urzędu Likwidacyjnego, w którym został naczelnikiem. Od 1946 roku pracował w Spółdzielni Pracy „Garbarz”, początkowo jako kierownik administracyjno- finansowy, a następnie prezes. Przy okazji zdobył tez dokument czeladnika garbarskiego. Od 1960 roku przez dwa lata sprawował funkcję prezesa Spółdzielni Pracy „Białoskórnik”. W tym czasie społecznie pracował również w ZBoWiD, komitetach rodzicielskich krakowskich liceów, do których uczęszczały jego dzieci oraz w komisjach rekrutacyjnych do szkół średnich i na wyższe studia. Karierę zawodową kontynuował w Zakładzie Konstrukcji Stalowych w Krakowie (jako dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych), Spółdzielni „Metalowcy” (jako kierownik) oraz w Zrzeszeniu Właścicieli Nieruchomości na stanowisku dyrektora. 
W 1970 roku przeszedł na emeryturę, po przeszło czterdziestu latach pracy. Za pozytywną pracę zawodową został odznaczony Medalem 10-lecia Polski Ludowej (w 1955 roku) i Odznaką Zasłużonego Działacza Ruchu Spółdzielczego (w 1956 roku). 
W 1974 roku wygłosił mowę pogrzebową nad grobem choczeńskiego działacza ludowego Józefa Putka. Rok później był współorganizatorem Zjazdu Inteligencji Ludowej w Choczni. W tym samym 1975 roku rozpoczął spisywanie dwutomowej „Kroniki Wsi Chocznia”, obejmującej lata od 1860 do 1980, którą w 1984 roku przekazał parafii Chocznia. To nieocenione źródło informacji o biografiach chocznian i najważniejszych wydarzeniach z dziejów Choczni, oparte przed wszystkim na wiedzy przekazywanej ustnie- wspomnieniach autora, jego rodziny i znajomych. 
Józef Turała  zmarł 17 marca 1989 roku i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz