- 1833- władze cyrkułu wadowickiego w oparciu o wniosek księdza proboszcza Wojciecha Komorka podjęły decyzję o utworzeniu nowego cmentarza w Choczni, który miał być oddalony o 2 stajania od kościoła i usytuowany przy drodze w kierunku Zawadki, na gruntach plebańskich- roli Walentego Guzdka.
- 1848- urodził się Wojciech Cap (później Czapik), syn wójta i organisty, uczeń gimnazjum w Krakowie, nauczyciel w Choczni Dolnej w latach 1870-1872.
- 1908- za marnotrawnego uznany został sądownie Jan Cierpiałek, któremu przydzielono kuratora sądowego w osobie Józefa Czapika.
- 1922- urodził się Tadeusz Ramenda, piekarz w Krakowie, powojenny emigrant do USA, gdzie zamieszkiwał w stanach Connecticut i Floryda.
- 1932- urodził się Jan Ruła, oficer zawodowy Ludowego Wojska Polskiego, pracownik tajnej kancelarii, po przejściu do rezerwy kierownik poczty. Zamieszkiwał w Węgielsztynie na Warmii.
- 1943- w KL Auschwitz śmierć poniósł urodzony w Choczni Franciszek Kolasa, przed uwięzieniem zamieszkały w Tomicach.
- 1946- chocznianin Michał Widlarz objął posadę sędziego w Sądzie Grodzkim w Wałbrzychu.
- 1949- zmarł Jan Turała, rolnik i paler (mistrz murarski), budowniczy choczeńskiego Domu Ludowego, kaplicy św. Anny koło cmentarza oraz gmachów sądowych w Wadowicach i w Białej. Współkierował renowacją choczeńskiego kościoła w 1924 roku. Podoficer armii c.k., radny gminny, członek zarządu kasy zapomogowo- pożyczkowej. W czasie II wojny światowej wysiedlony przez Niemców do Jaroszowic.
21 lutego
- 1808- urodził się Maciej Koman, przedstawiciel/pełnomocnik gminy do spraw budowy pierwszego domu szkolnego, ukończonego w 1862 roku.
- 1889- w Zakliczynie zmarł ksiądz Maciej Klimowski, proboszcz w Paleśnicy i dziekan dekanantu czchowskiego, były wikariusz choczeński (1843-47).
- 1894- urodził się Władysław Korczak, żołnierz armii austriackiej w czasie I wojny światowej (20 pułk piechoty), poległy na froncie w 1915 roku.
- 1921- w szpitalu wojskowym w Przemyślu zmarł Szymon Bandoła, żołnierz 39 pułku piechoty Wojska Polskiego.
- 1940- na wysiedleniu w Łękawicy zmarł Józef Nowak, były nauczyciel w Choczni Dolnej i w Wadowicach, naczelnik Straży Ogniowej w Choczni, kierownik oddziału śpiewaczego w choczeńskim 'Sokole", członek zarządu i skarbnik Spółki Raiffaisenowskiej w Choczni, radny gminny (od 1927 roku), członek PSL "Wyzwolenie".
- 1971- w Berwyn pod Chicago zmarł Jan Turała, murarz i rolnik, w latach 1926-29 właściciel szynku kupionego od rodziny Teodora Zająca. Dwukrotnie stawał do poboru do armii USA w 1917 i 1942 roku, naturalizowany w 1937 roku.
22 lutego
- 1581- król Stefan Batory nadał mieszczanom z Wadowic prawo wyrębu w lasach Ponikwy i Choczni oraz znajdujący się na rzece Choczence młyn (folusz) do wałkowania sukna.
- 1828- urodził się Józef Cap, później po zmianie nazwiska nazywający się Czapik, wieloletni choczeński wójt i organista, nauczyciel w szkole przykościelnej i ludowej, przewodniczący Miejscowej Rady Oświatowej, Rady Parafialnej, Komitetu Budowy Kościoła i Kółka Rolniczego. Długoletni radny powiatowy, kandydat w wyborach sejmowych, wiceprezes "Ludowego Towarzystwa Zaliczkowego i Ochrony Własności Ziemskiej w Wadowicach”, przewodniczył delegacji chłopów galicyjskich podczas uroczystego sprowadzenia prochów Adam Mickiewicza na Wawel. Odznaczony przez cesarza Srebrnym Krzyżem Zasługi z Koroną”. (link)
- 1836- urodził się Józef Widlarz, choczeński rzeźnik.
- 1907- urodził się Kazimierz Bandoła, mistrz krawiecki, właściciel zakładu krawieckiego w Krakowie.
- 1910- Spółka Oszczędności i Pożyczek z Choczni została przyjęta do Patronatu Polskich Spółdzielni Rolniczych we Lwowie, jako spółka z nieograniczoną odpowiedzialnością członków.
- 1924- urodził się Kazimierz Hałat, członek Gminnej Rady Narodowej w Choczni i Ochotniczej Straży Pożarnej, pracownik Spółdzielni Spożywców w Wadowicach.
- 1944- w Środkowej Azji zmarła na wysiedleniu pochodząca z Choczni Maria Siwiec.
- 1947- zmarł Franciszek Strzeżoń, żołnierz armii austriackiej w czasie I wojny światowej (77 pułk piechoty), który dostał się do niewoli rosyjskiej.
- 1952- zmarł ksiądz Edward Wręźlewicz, były wikariusz choczeński (1922-23), kapelan wojskowy w okresie międzywojennym, absolwent wadowickiego gimnazjum.
- 2000- zmarł Zdzisław Duda, były radny Gromadzkiej Rady Narodowej w Choczni (1958).
- 2005- zmarła Władysława Wilk z domu Widlarz, radna Gminnej rady Narodowej w Choczni (1953), członkini Związku Samopomocy Chłopskiej i Spółdzielni Produkcyjnej im. Rokossowskiego.
23 lutego
- 1884- urodził się Józef Ramenda, który w 1905 roku na stałe wyemigrował do USA. Ojciec Johna Ramendy, dowódcy okrętu armii USA w czasie II wojny światowej.
- 1902- urodził się Franciszek Dąbrowski, przedwojenny kapral 5 pułku artylerii w Krakowie, radny gromadzki od marca 1939 roku. Po wojnie sołtys Choczni, ławnik Sądu Okręgowego w Wadowicach, członek Rady Nadzorczej Kasy Stefczyka w Choczni i radny gminny od 1949 roku.
- 1949- zmarł Adam Ryłko, wieloletni kierownik szkoły w Choczni Dolnej, zastępca przewodniczącego Rady Nadzorczej Kasy Stefczyka w Choczni, członek zarządu Koła Powiatowego Zgromadzenia Nauczycielstwa Powiatu Wadowickiego, propagator sadownictwa w Choczni. Autor "„Zbioru pieśni kościelnych dla użytku młodzieży szkolnej”. (link)
- 1956- zmarł Józef Pisz, były woźny w szkole w Choczni Dolnej.
- 1968- w Wadowicach zmarł Jan Świętek, były właściciel składu węgla, drewna i materiałów budowlanych. W 1931 roku znalazł się w komitecie fundującym postawienie krzyża na Gancarzu, a w 1945 roku został wybrany radnym miejskim w Wadowicach z ramienia Stronnictwa Demokratycznego.
- 1980- zmarł Michał Gzela, żołnierz kampanii wrześniowej 1939 roku (5 dywizjon żandarmerii), wzięty do niewoli niemieckiej i przetrzymywany w stalagu. Po zwolnieniu wrócił do Choczni, skąd wkrótce został wysiedlony przez Niemców do Drzewiec na Lubelszczyźnie, gdzie pracował przy obsłudze kolejki wąskotorowej.
24 lutego
- 1810- zmarł Stanisław Garżel, choczeński karczmarz.
- 1909- w Witanowicach urodziła się Zofia Kwarciak, później po mężu Ramza, właścicielka sklepu w przedwojennej Choczni, wysiedlona przez Niemców w czerwcu 1941 roku.
- 1936- w Choczni zakończył się trzydniowy kurs organizacyjno- oświatowy dla kierownictw kół Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej.
- 1943- w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen śmierć poniósł Antoni Drąg, żołnierz kampanii wrześniowej 1939 roku.
- 2013- zmarła Jadwiga Czapik, nauczycielka historii w Choczni Dolnej i Górnej, absolwentka liceum w Wadowicach w 1978 roku.
25 lutego
- 1882- Michał Szczur został sądownie uznany za marnotrawnego i ubezwłasnowolniony.
- 1888- zmarł choczeński młynarz Antoni Warmuz.
- 1898- w Spytkowicach urodził się Władysław Woźny, wieloletni choczeński organista.
- 1900- w Juszczynie urodził się Bolesław Sarna, późniejszy ksiądz, administrator parafii i proboszcz w Choczni do 1951 roku. Notariusz dekanatu wadowickiego, skarbnik Komitetu Elektryfikacyjnego w Choczni, katecheta w szkole w Choczni Dolnej. Przeprowadził po wojnie akcję szklenia okien w kościele i na plebani oraz elektryfikację kościoła i zabudowań parafialnych. Doprowadził do wymiany posadzki w kościele i budowy krzyża betonowego na cmentarzu. Kierował także Amatorskim Kółkiem Aktorskim, wystawiającym przedstawienia w Domu Katolickim. Z Choczni został przeniesiony na probostwo do Jaworzna Szczakowej.
- 1904- urodził się Teofil Woźniak, żołnierz kampanii wrześniowej 1939 roku (kapral 12 pułku piechoty), internowany na Węgrzech i wydany Niemcom, później przetrzymywany w stalagu Villingen.
- 1920- urodził się Józef Bandoła, krawiec, działacz narodowy Związku Młodej Polski i ONR w okresie międzywojennym. W czasie II wojny światowej w ruchu oporu, członek Armii Krajowej. Po wojnie ukończył gimnazjum, pracował na kolei i studiował ekonomię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z dyplomem magistra wyjechał na Ziemie Odzyskane, gdzie próbował sił w hodowli, pracował w PMRN w Żarach i jako główny księgowy w hucie szkła.
26 lutego
- 1836- Kuria Tarnowska zatwierdziła lokalizację nowego cmentarza w Choczni.
- 1873- urodziła się Franciszka Senoracka, nauczycielka, która na emeryturze zamieszkała w Choczni.
- 1877- w rzece Sole pod Kętami utonął Tomasz Góralczyk wraz ze swoim czternastoletnim synem Piotrem. Do tego tragicznego zdarzenia doszło podczas próby przejazdu przez rzekę po lodzie obciążonym pojazdem konnym.
- 1894- urodził się Józef Pindel, żołnierz 56 pułku piechoty w czasie I wojny światowej, który został ranny w czasie walk i dostał się do niewoli rosyjskiej. W okresie międzywojennym pracował jako kolejarz w Bielsku- konduktor i kierownik pociągu.
- 1909- urodził się Józef Ramęda, instruktor sportowy Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej w Choczni, z zawodu listonosz, a następnie pracownik wielkoobszarowych majątków ziemskich w województwie tarnopolskim i wołyńskim. Przed II wojną światową zarządca majątku pod Włodawą. W okresie okupacji członek Armii Krajowej pseudonim "Ryś". W latach 50-tych XX wieku sprowadził się z rodziną do Choczni i pracował jako referent rolniczy, zootechnik i inspektor rolny. Członek ZSL, radny gromadzki wybrany w 1958 roku.
- 1929- urodził się Franciszek Czernicki, lekarz stomatolog, mieszkaniec Choczni który pracował w miejscowym Ośrodku Zdrowia, prowadząc także prywatną praktykę.
- 1945- urodził się Józef Brańka,pracownik rybołówstwa dalekomorskiego- kierownik przetwórni na statkach rybackich.
- 1947- w Wadowicach zmarła Kazimiera Deszczakowska, była nauczycielka w Choczni Dolnej.
- 1981- zmarła Józefa Ramenda z domu Świętek, przedwojenna działaczka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Choczni.
- 2004- zmarł Janusz Balisz, inżynier górnik po Politechnice Śląskiej, pracownik Centrum Konstrukcyjno- Technologicznego Maszyn Górniczych KOMAG z Gliwic.Współautor opatentowanych wynalazków, mieszkaniec Choczni, skąd pochodziła jego żona.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz