- 1891- urodził się Franciszek Ramenda, przedwojenny radny gromadzki, po wojnie radny (1951-53), taksator gminny, ławnik sądowy, członek Komitetu Elektryfikacji Wsi, przewodniczący Gminnej Komisji Rolnej.
- 1994- zmarł Stanisław Pietruszka, współinicjator wznowienia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Choczni po 1945 roku i jej pierwszy powojenny prezes zarządu. Ławnik sądowy w Wadowicach, radny gromadzki, wybierany w 1954 i 1958 roku, członek prezydium GRN w Choczni. Z zawodu księgowy i kasjer w Gminnej Kasy Spółdzielczej w Wadowicach.
- 2004- w Szczecinie zmarł Henryk Józef Bąk, członek zboru "Betania" Kościoła Zielonoświątkowego, kantor i członek chóru.
21 marca
- 1748- wizytacja parafii choczeńskiej przez kanonika krakowskiego Józefa Kazimierza Lanckorońskiego z Brzezia. Wykazała istnienie w kościele choczeńskim ołtarza z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, jako świadectwo jej kultu w tym rejonie.
- 1791- urodził się Wojciech Bąk, który w 1852 roku potwierdzał prawidłowość sporządzenia katastru gruntowego Choczni. Członek Towarzystwa Wstrzemięźliwości (od 1844 roku).
- 1816- urodził się Jan Manda, późniejszy ksiądz, pracujący jako wikariusz w Choczni (1852).
- 1873- ksiądz proboszcz Józef Komorek został mianowany inspektorem przy choczeńskiej szkole.
- 1886- w Wieliczce urodził się Rudolf Weinert, późniejszy nauczyciel w Choczni Górnej w latach 1908-1909. Absolwent seminarium nauczycielskiego w Krakowie, pracował także w: Andrychowie, Lanckoronie i w Sieradzu. Radny miejski z ramienia PPS i współzałożyciel Towarzystwa Muzycznego w Sieradzu. Badacz- archeolog stanowisk w okolicach Sieradza i Wielunia, współzałożyciel i pierwszy kustosz Muzeum w Sieradzu. W 1940 roku został członkiem NSDAP i Reichsdeutschem, oraz opiekunem archiwów w Sieradzu. Przed nadejściem frontu i wojsk radzieckich ocalił muzealne zbiory przed zniszczeniem magazynując je w klasztorze podominikańskim i w mleczarni.
- 1889- posiedzenie komitetu parafialnego na którym postanowiono o ubezpieczeniu budynku kościoła i plebani od ognia.
- 1914- w Lublińcu urodził się Marian Roman Zadorecki, urzędnik, późniejszy mieszkaniec Choczni i więzień obozu KL Auschwitz.
- 1945- ekshumowano zwłoki zastrzelonego przez Niemców w Księżym Lesie Adama Turały.
- 1989- w Świdnicy zmarł Jan Bandoła, absolwent wadowickiego gimnazjum (1930), przedwojenny urzędnik pocztowy w: Kalwarii, Kętach, Czarnym Dunajcu, Chochołowie, Rychwałdzie, Łodygowicach, Sosnowcu i ponownie w Kętach. W czasie wojny wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec. Od 1945 pracownik Powiatowej Rady Narodowej w Wadowicach, później wyjechał na stałe do Świdnicy.
- 1997- w Opolu zmarł Mieczysław Woźniak, inspektor w tamtejszym urzędzie telekomunikacyjnym. Przedwojenny uczeń gimnazjum w Wadowicach.
22 marca
- 1842- dotychczasowy proboszcz choczeński Wojciech Komorek objął parafię w Podegrodziu.
- 1874- krakowski „Czas” informował o przeniesieniu ks. Józefa Żychowicza z Międzybrodzia do Choczni na stanowisko wikariusza.
- 1887- urodziła się Anna Mrzygłód, po mężu Bandoła, ofiara II wojny światowej, zmarła w szpitalu w Wadowicach „z ran odniesionych w wypadkach wojennych” .
- 1925- urodził się Kazimierz Czapik, magister ekonomii, absolwent liceum w Wadowicach i WSE w Katowicach, dyrektor przedsiębiorstwa transportowego.
- 1927- zakończenie dwudniowych wyborów samorządowych w Choczni. 100% mandatów radnych gminnych (40) otrzymali kandydaci PSL „Wyzwolenie”. Głosowało na nich w czterech kołach wyborczych 440 osób, a na kandydatów koalicji Chjeno-Piasta 36 osób. Największą liczbę głosów otrzymał dotychczasowy naczelnik Gminy Józef Putek. Agitację na rzecz Chjeno-Piasta prowadzili redaktorzy Eugeniusz Bielenin i Stanisław Ścigalski.
- 1931- włamanie do Kasy Stefczyka w Choczni, z której po rozpruciu ogniotrwałego sejfu ukradziono 1162 złote.
- 1969- zmarła Matylda Szymocha z domu Widlarz, przedwojenna działaczka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Choczni, wiceprezeska (1937-38) i prezeska (od 1939) tej organizacji.
- 2005- zmarła Maria Ramult z domu Bator, radna Gminnej Rady Narodowej w Wadowicach od 1973 roku.
23 marca
- 1793- w Krościenku urodził się Wojciech Komorek, późniejszy proboszcz parafii choczeńskiej. Absolwent gimnazjum w Podolińcu na Spiszu i studiów teologiczno- filozoficznych we Lwowie i w Bochni. Po święceniach w 1824 roku wikariusz w Wadowicach, później administrator i proboszcz w Choczni, skąd przeniesiony został do Podegrodzia. Dzięki jego staraniom założono w Choczni nowy cmentarz, ulokowany przy drodze z kościoła do Zawadki. Kościół choczeński wysposażył w nowy dzwon i lampę przed ołtarzem.
- 1840- urodził się Szczepan Pietruszka, radny gminny, podwójci, członek komitetu budowy kościoła (1880-1886).
- 1880- urodził się Wojciech Paterak, górnik w Marianskich Horach koło Ostrawy.
- 1888- urodził się Stanisław Guzdek, przedwojenny radny gromadzki.
- 1914- w Facimiechu urodziła się Helena Tarasek, nauczycielka w Choczni, córka choczeńskiej nauczycielki Albiny Tarasek z domu Bielenin..
- 1915- urodził się Stanisław Kręcioch, absolwent Technikum Rolniczego w Czernichowie, gminny inspektor rolny, członek komisji do spraw zwalczania analfabetyzmu, działacz amatorskiego ruchu teatralnego związany z choczeńską świetlicą. Od 1973 roku pracownik "Bielmaru" w Bielsku, odznaczony odznaką "Zasłużony Pracownik Rolnictwa".
- 1918- urodziła się Aniela Świętek, później po mężu Mrzygłód, przedwojenna działaczka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Choczni, skarbniczka (1939) i delegatka na zjazd wojewódzki.
- 1923- urodził się Emil Góra, strażak zawodowy, funkcjonariusz Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej w Bielsku, do której wstąpił po odbyciu zasadniczej służby wojskowej.
- 1990- zmarł Andrzej Królik, członek gminnej Komisji Odbudowy Wsi od września 1946 roku.
- 2008- zmarła Wanda Balisz z domu Reguła, pielęgniarka.
24 marca
- 1891- urodził się Franciszek Koman, żołnierz armii austriackiej w czasie I wojny światowej (56 pułk piechoty). Dostał się do niewoli rosyjskiej i był więziony w Pietropawłowsku w guberni akmolińskiej.
- 1893- zmarła hrabina Albina Dunin z domu Bobrowska, współwłaścicielka dóbr tytularnych w Choczni, z prawem do patronatu nad choczeńską parafią od 1859 do 1893 roku.
- 1901- urodziła się Maria Siwiec, wywieziona w czasie II wojny światowej przez Rosjan do Azji Środkowej, gdzie zmarła.
- 1913- urodził się Wojciech Paterak, żołnierz kampanii wrześniowej 1939 roku, wzięty do niewoli niemieckiej koło Annopola i przetrzymywany w stalagu Greifswald.
- 1992- zmarł Kazimierz Płonka, stolarz, członek Gminnej Rady Narodowej w Choczni od 1950 roku.
25 marca
- 1898- urodził się Wojciech Burzej, żołnierz armii austriackiej w czasie I wojny światowej (56 pułk piechoty), który zginął w czasie walk na froncie.
- 1901- pochodzący z Choczni Jan Guzdek został wyświęcony na księdza w USA w diecezji St. Cloud w amerykańskim stanie Minnesota.
- 1901- w Vitkovicach urodził się Józef Leon Ryłko, syn kierownika choczeńskiej szkoły, absolwent prawa UJ, urzędnik we Lwowie i porucznik rezerwy Wojska Polskiego.
- 1904- urodziła się Maria Dąbrowska, później po mężach Bryndza i Gregorczyk, woźna w Technikum Ekonomicznym w Wadowicach i gospodyni ks. Kolbra w Choczni.
- 1911- urodził się Władysław Hałat, żołnierz Wojska Polskiego, w wojnie obronnej 1939 roku ranny w nogę, co spowodowało trwałe inwalidztwo. Po wojnie pracował jako rolnik i robotnik w Spółdzielni Gminnej w Wadowicach. Członek Związku Samopomoc Chłopska, Ochotniczej Straży Pożarnej i komitetu rodzicielskiego przy szkole w Choczni Dolnej.
- 1934- Władysław Ruła został wyświęcony na księdza w Krakowie.
- 1941- stolarz Leon Bąk został wywłaszczony z warsztatu na rzecz niemieckiego osadnika Jana Fuchra.
- 1941- w Osielcu urodził się Jan Zaręba, późniejszy ksiądz, wikariusz w Choczni w latach 1967-68, sprawował także posługę w Płazie, Kiczorze/Nieledwi, Jaroszówce, Żywcu, Miętustwie, Ryczowie, Wadowicach, Krakowie-Mistrzejowicach, Myślenicach, Chrzanowie i w Zakopanem.
- 1944- podczas nalotu bombowego zginął w Niemczech stolarz Piotr Paterak.
- 2002- w Wadowicach zmarł Edward Warmuz, kapitan Ludowego Wojska Polskiego, wcześniej w czasie II wojny światowej robotnik przymusowy w Austrii. W 1995 roku odznaczony medalem za długoletnie pożycie małżeńskie.
26 marca
- 1883- urodził się Jan Baner, żołnierz armii austriackiej w czasie I wojny światowej, który zaginął i w 1926 roku został sądownie uznany za zmarłego.
- 1897- urodził się Izydor Bryndza, członek choczeńskiej Sokolej Drużyny Polowej w 1913 roku, żołnierz Legionów Polskich podczas I wojny światowej (1 pułk piechoty), z zawodu piekarz. Po II wojnie światowej mieszkaniec Ziem Odzyskanych.
- 1941- Wojciech Bąk został zwolniony z niemieckiego stalagu Schildberg.
- 1942- urodził się Henryk Świętek, doktor nauk medycznych, lekarz stomatolog w Zawoi i Skawicy, założyciel i kierownik Gabinetu Chirurgii Stomatologicznej w Suchej Beskidzkiej. Brydżysta, uczestnik rajdów starych samochodów na aucie Syrena 105, wyróżniony tytułem „Zasłużony dla gminy Zawoja”.
- 1945- od kul rabusiów zginął w Choczni Franciszek Sordyl.
- 1986- zmarła Maria Gawrońska, przedwojenna działaczka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Choczni, od 1939 roku wiceprezeska koła. W czasie wojny na przymusowych robotach w Niemczech. Członkini Gminnej Rady Narodowej w Choczni (od 1953 roku), zarządu spółdzielni produkcyjnej im. Rokossowskiego w Choczni oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Od grudnia 1954 roku członkini Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej odpowiedzialna za kontraktację roślinną i zwierzęcą oraz pomoc sąsiedzką. Była również radną powiatowej Rady Narodowej w Wadowicach (od 1955 roku), członkinią komisji handlu oraz ławnikiem Sądu Powiatowego w Wadowicach (od 1956 roku).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz