- 1837- w Ryczowie zmarł ksiądz Grzegorz Droździk, były wikariusz w Choczni.
- 1880- w Jaszczurowej urodził się Wojciech Czechowicz, zastępca radnego choczeńskiej gminy wybrany w 1939 roku. W czasie wojny wysiedlony, a jego dom zburzyli Niemcy.
- 1882- urodził się Józef Ramenda, członek Choczeńskiej Drużyny Sokolej (1913), potem żołnierz 56 pułku piechoty, który najpierw został ranny w kolano (1914), a następnie po kuracji w szpitalu w Ołomuńcu wrócił na front i zginął (1915).
- 1923- urodziła się Franciszka Bandoła, później po mężu Budowska, zastępowa żeńskiej drużyny harcerskiej w Choczni, wysiedlona w czasie wojny z rodzicami na Lubelszczyznę i skierowana na przymusowe roboty do Niemiec. Po wojnie mieszkanka Ziem Odzyskanych.
- 1923- urodził się Józef Hawryszko, ofiara II wojny światowej. Po pojmaniu przez Niemców w morawskim Brnie został przewieziony do KL Auschwitz, gdzie zginął.
- 1923- urodził się Aleksander Bryndza, funkcjonariusz Milicji Obywatelskiej w Krakowie (1949), proponowany przez PZPR na radnego w Choczni.
- 1926- zorganizowany wyjazd grupy choczeńskich murarzy do Urugwaju, który dla większości z nich oznaczał trwałą emigrację. (link)
- 1985- zmarł Jan Karol Zając, kapitan drużyny piłkarskiej „Olimpia” Chocznia w latach 20-stych XX wieku, później wadowicki urzędnik.
- 1990- zmarł Aleksander Drożdż, radny Gminnej Rady Narodowej w Choczni w latach 1949-50 i 1951-53.
- 1994- zmarła Irena Wyroba, nauczycielka- mieszkanka Choczni, absolwentka Wydziału Fizyczno- Matematyczno- Przyrodniczego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Pracowała w szkole podstawowej w Andrychowie, i w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wadowicach, jako nauczycielka fizyki, opiekunka zespołu wokalnego i komendantka szkolnego hufca OHP. Odznaczona Złotą i Srebrną Odznaką OHP oraz wyróżniona nagrodą Ministra Oświaty i Wychowania.
- 2013- zmarł Eugeniusz Woźny, muzyk- waltornista, organista w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, członek zespołów muzycznych. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Krakowie.
7 marca
- 1871- urodził się Jan Cibor, późniejszy górnik w Marianskich Horach, tam ożeniony i osiadły.
- 1883- urodził się Kazimierz Szczur, działacz ludowy i samorządowy, jeden z najbliższych współpracowników Józefa Putka. Członek zarządu gminy, Kasy Stefczyka, Komitetu Parafialnego, radny powiatowy i wojewódzki, ławnik sądowy, przewodniczący Komitetu Elektryfikacji Choczni, wiceprezes powiatowego zarządu Polskiego Stronnictwa Ludowego.
- 1898- urodził się Józef Stanisław Malata, uczeń gimnazjum w Wadowicach, plutonowy armii c.k. (56 pp) w czasie I wojny światowej, uczestnik bitw pod Jakobeny oraz nad Isonzo i Piawą. Odznaczony Medalem za Odwagę i Krzyżem Wojskowym Cesarza Karola. Zastępca radnego gromady choczeńskiej (1939), a po powrocie z wysiedlenia na Chobocie radny gminny (1946-51), aresztowany przez UB w 1949 roku (link). Członek Komitetu Elektryfikacji Wsi, Komisji Budżetowej i Opieki Społecznej oraz Związku Samopomocy Chłopskiej.
- 1909- urodziła się Maria Góralczyk, później po mężu Wider, przedwojenna działaczka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Choczni.
- 1938- w Choczni odbył się zjazd powiatowy Stronnictwa Ludowego z udziałem między innymi Wincentego Witosa i Józefa Putka, na którym jednym z przemawiających był Andrzej Zając z Choczni. Zebrani zajmowali się głównie sprawą nadużyć finansowych posła Fidelusa z Zembrzyc i poparli uchwałę o wyrzuceniu go ze stronnictwa.
- 1969- zmarł Antoni Bandoła, murarz i krawiec.
- 1971- w Porębie Wielkiej koło Oświęcimia zmarł tamtejszy proboszcz ksiądz Józef Kmiecik, choczeński wikariusz w okresie międzywojennym. (link)
- 2003- poświęcenie i oddanie do użytku sali gimnastycznej przy szkole w Choczni Dolnej.
8 marca
- 1753- urodził się Grzegorz Cibor, choczeński rzeźnik (1789).
- 1825- w klasztorze ojców Reformatów w Zakliczynie zmarł ksiądz Michał Molitoris, były wikariusz choczeński.
- 1892- urodził się Franciszek Guzdek, żołnierz 56 pułku piechoty, który zginął na froncie podczas I wojny światowej.
- 1900- urodziła się Franciszka Kobiałka, później po mężu Sordyl, urzędniczka pocztowa między innymi w Wadowicach, Krakowie i w Kielcach, kierowniczka Urzędu Pocztowego w Choczni (1926-27).
- 1907- urodził się Władysław Wcisło, radny Gminy Chocznia od 1946 roku- członek Komisji Mieszkaniowej, Komisji Kontroli Gospodarki Publicznej, Komisji Daniny Narodowej i Komisji Ochrony Lasów. Od stycznia 1947 roku zastępca przewodniczącego Rady Opiekuńczej Hufca Przysposobienia Wojskowego i WF. W marcu 1947 roku wybrany gminnym egzekutorem podatków od szyldów, lokali i nieruchomości. W latach 50-tych członek komisji porządku publicznego. W 1949 roku w Gminnym Zarządzie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, z ramienia którego był kandydatem w wyborach do Gromadzkiej Rady Narodowej w 1954 roku.
- 1911- urodził się Jerzy Nowak, znany później jako Jerzy Valde Nowak, absolwent wadowickiego gimnazjum, rotmistrz II pułku ułanów grochowskich, konspirator w czasie II wojny światowej- wykładowca w tajnej szkole podchorążych w Krakowie, dowódca batalionu w ugrupowaniu "Żelbet" Armii Krajowej, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Po wojnie pracownik budownictwa.
- 1914- w Krzeszowie urodził się Franciszek Bargiel, wieloletni mieszkaniec Choczni, przedsiębiorca prywatny, właściciel betoniarni, sklepu w Wadowicach i kramów odpustowych.
- 1939- urodził się Andrzej Zając, noszący później nazwisko Dżerski, inżynier, właściciel firmy w Wadowicach, zajmującej się badaniami i analizami technicznymi.
- 1944- Ludwik Guzdek został zatrzymany przez gestapo w Dortmundzie, pod zarzutem prowadzenia sekretnej korespondencji.
- 1981- w Dearborn w USA zmarł Władysław (Walter) Cibor, były choczeński listonosz, na emigracji od 1930 roku.
- 1995- zmarł Józef Dąbrowski, żołnierz kampanii wrześniowej 1939 roku (12 pułk piechoty), wzięty do niewoli niemieckiej i przetrzymywany w stalagu.
- 2013- w Suchej zmarł Henryk Świętek, absolwent liceum ojców Pijarów w Krakowie i studiów laborantów medycznych, doktor nauk medycznych, lekarz stomatolog po studiach w Zabrzu Rokitnicy. Pracował w ośrodku zdrowia w Skawicy, Zawoi, założył i prowadził Gabinet Chirurgii Stomatologicznej w Suchej Beskidzkiej. Inspektor stomatologii w ZOZ Sucha Beskidzka. Wyróżniony tytułem "Zasłużony dla gminy Zawoja". Uczestnik rajdów starych samochodów.
9 marca
- 1882- urodził się Rudolf Wcisło, masarz po praktykach w Cieszynie.
- 1890- urodził się Józef Zając, artysta malarz i pedagog, absolwent wadowickiego gimnazjum i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.(link)
- 1892- urodził się Jakub Goldberger, później mieszkaniec Krakowa (od 1920 roku), więzień krakowskiego getta w czasie II wojny światowej.
- 1907- urodził się Stanisław Turała, mistrz ślusarski w Wadowicach, w czasie II wojny światowej uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku,a później robotnik przymusowy. Po wojnie brygadzista andrychowskich Zakładów Silników Wysokoprężnych.
- 1913- w Augustendorf urodził się Alois Jekal, osadnik niemiecki w Choczni w czasie II wojny światowej, gdzie poślubił Matyldę Borosz z Bukowiny.
- 2000- zmarł Franciszek Czernicki, mieszkaniec Choczni, lekarz stomatolog, pracował w Andrychowie, Ośrodku Zdrowia w Choczni i w prywatnym gabinecie w Choczni.
- 2006- zmarła Władysława Kaczor z domu Mlak, robotnica przymusowa w czasie II wojny światowej (rejon Oławy), w latach 1951-1979 kucharka w przedszkolu w Choczni.
10 marca
- 1760- zmarł kościelny Franciszek Pietruszka.
- 1784- urodził się Józef Rudzki, choczeński krawiec i robotnik plebański.
- 1795- urodził się Józef Styła "Kotuś", choczeński deputowany (radny), młynarz we własnym młynie i członek Towarzystwa Trzeźwości (1844).
- 1807- ochrzczony został Józef Dąbrowski, syn młynarza Kacpra, choczeński kowal (1844).
- 1886- urodził się Ludwik Warmuz, żołnierz armii austriackiej w czasie I wojny światowej (56 pułk piechoty), ranny na froncie. W okresie międzywojennym właściciel młyna wodnego na Choczence o mocy przerobowej 500 kg zboża/dobę, usytuowanego powyżej szkoły w Choczni Dolnej. Staw przy jego młynie służył w zimie jako ślizgawka dla młodzieży szkolnej, a w lecie jako kąpielisko.
- 1897- w Krzęcinie urodził się Franciszek Świerkosz, przedwojenny policjant, a później krawiec, wysiedlony z Choczni w czasie II wojny światowej.
- 1919- urodził się Władysław Byrski, w czasie II wojny światowej uwięziony przez Niemców w Mysłowicach, a po wywiezieniu stamtąd zaginął bez wieści. Po wojnie został sądownie uznany za zmarłego.
- 1943- w KL Auschwitz śmierć poniosła urodzona w Choczni Maria Wendesz z domu Wymysło..
- 1976- zmarł Władysław Hałat, żołnierz Wojska Polskiego, w wojnie obronnej 1939 roku ranny w nogę, co spowodowało trwałe inwalidztwo. Po wojnie pracował jako rolnik i robotnik w Spółdzielni Gminnej w Wadowicach. Członek Związku Samopomoc Chłopska, Ochotniczej Straży Pożarnej i komitetu rodzicielskiego przy szkole w Choczni Dolnej.
11 marca
- 1826- urodził się Franciszek Widlarz, tkacz, który w 1877 roku uległ w morawskim Brnie licznym obrażeniom wpadając pod powóz.
- 1879- urodził się Józef Dąbrowski, nazywany "Patyk", korespondent prasy polonijnej podczas emigracji zarobkowej w USA (od 1913), organizator zbiórek wśród Polonii na cele społeczne w Choczni. Po powrocie do Choczni sekretarz Powiatowej Rady Chłopskiej w 1922 roku, zwolennik prohibicji, korespondent „Przyjaciela Ludu” w 1922 i 1923 roku. Radny gromadzki od 1935 do 1939 roku. Opiekun społeczny w gminie od 1936 roku.
- 1896- w Vitkovicach w północnych Czechach zmarł na zapalenie płuc Władysław Widlarz, tamtejszy hutnik.
- 1914- w miejscowości Las urodziła się Waleria Bodzek, aresztowana przez Niemców w Choczni w czasie II wojny światowej i osadzona w KL Auschwitz, gdzie zginęła.
- 1944- Tadeusz Spisak został osadzony w obozie koncentracyjnym Buchenwald jako więzień numer 38221.
- 1978- zmarła Aleksandra Klisiak, wcześniej Kręcioch, z domu Woźniak, członkini choczeńskiego „Sokoła”, aktorka teatru amatorskiego. Łączniczka i kurierka AK w czasie II wojny światowej. Wysiedlona przez Niemców do Gorzenia.
- 1993- w Detroit zmarła Waleria Tyszkiewicz z domu Zając, nauczycielka, absolwentka seminarium nauczycielskiego w Wadowicach. Przed II wojną światową uczyła na kresach wschodnich i wyszła za mąż za inżyniera Antoniego Tyszkiewicza, leśnika z Puszczy Białowieskiej. W czasie wojny deportowana w głąb Związku Radzieckiego, skąd udało jej się wydostać z armią gen. Andersa. Uczyła w obozie dla polskich uchodźców w Valivade w Indiach i kierowała przez pewien czas miejscową szkołą. Po wojnie na emigracji w USA.
12 marca
- 1891- urodził się Józef Bryndza, artylerzysta armii c.k. w czasie I wojny światowej, ranny w czasie walk na froncie.
- 1899- urodził się Antoni Ligięza, uczestnik kampanii wrześniowej jako żołnierz 12 pułku piechoty. Internowany przez wojska sowieckie na terenie obecnej Ukrainy, pracował w kamieniołomach. ZSRR opuścił z armią generała Andersa. Uczestnik walk pod Tobrukiem i we Włoszech (Monte Cassino) w stopniu starszego strzelca. Odznaczony Krzyżem Walecznych. Po wojnie został we Włoszech i pracował jako robotnik. Do Polski powrócił w 1947 roku i włączył się w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej, choczeńskiej gminy (jako radny) i ZBOWiD-u.
- 1907- urodził się Józef Góralczyk, katowicki stolarz, strzelec w niemieckim 372 Zapasowym Batalionie Grenadierów w czasie II wojny światowej. W kwietniu 1945 roku dostał się na krótko do niewoli amerykańskiej.
- 2003- zmarła Adelajda Czermińska z domu Zając, nauczycielka w Choczni Dolnej w okresie powojennym, przed wojną zatrudniona w Prozorokach pod Witebskiem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz