czwartek, 14 kwietnia 2016

Choczeńskie rody- Bandołowie

Nazwisko Bandoła, a właściwie Banduła zapisano po raz pierwszy w choczeńskich kościelnych księgach metrykalnych w 1733 roku. Tak nazywał się chrzestny Kazimierza Widlarza, syna Kazimierza i Agnieszki. Pięć lat później (1738) swoją córkę o imieniu Salomea ochrzcili Tomasz i Anna Bandułowie, którzy kolejne czworo dzieci mieli do 1751 roku.
Co ciekawe, ci sami Tomasz i Anna Bandułowie zapisywani byli wcześniej jako Tomasz i Anna Twaróg, począwszy od ślubu 16 listopada 1723 roku, kiedy to zanotowano, że Tomasz Twaróg, syn Grzegorza,  poślubił Annę z domu Woźniak. Tomasz i Anna Twarogowie mieli pierwsze troje dzieci w latach 1730-1734.
W XVII i XVIII wieku takie określanie tych samych osób dwoma lub więcej nazwiskami nie było niczym nadzwyczajnym w Choczni, czego przykładami mogą być opisywane tu wcześniej historie Balonów/Dąbrowskich, czy Wawrzyńczaków/Mateyczyków/Widlarzy. W tym okresie nazwiska chocznian nie były jeszcze do końca ukształtowane i stabilne, a na ich ostateczną formę duży wpływ miały osoby zapisujące dane w księgach kościelnych, jedynych wtedy oprócz ksiąg gromadzkich dokumentach pisanych.
Dzieci wymienionej wyżej pary Tomasza i Anny Bandułów/Twarogów zapisywano później niekonsekwentnie jako Twaróg, Banduła, Bandoła, lub Twaróg vulgo Bandoła. Ostatecznie przyjęła się forma Bandoła.
Ponieważ nazwisko Twaróg pojawia się w zapisach metrykalnych znacznie wcześniej niż Banduła/Bandoła, to nie jest wykluczone, że Bandułami/Bandołami nazwano lub przezwano jedną z linii rodziny Twaróg (Tomasza i Anny), a pochodzenie tego nazwiska/przezwiska można próbować wywieść na przykład od słowa „bandola”- nazwy instrumentu muzycznego zbliżonego do mandoliny.
Inną ciekawą koncepcją etymologii nazwiska Bandoła/Banduła jest wywodzenie go od niemieckiego słowa "band" w znaczeniu grupa ludzi, związek, co po dodaniu końcówki -ula/-ola miało oznaczać członka grupy wędrownych pracowników najemnych, zatrudniających się zespołowo przy pracach sezonowych (sianokosy, żniwa, itp.), a rekrutujących się często z górali karpackich (wschodnia Słowacja, Rumunia, Węgry, zachodnia Ukraina).
Również Putek przypisywał Bandołom (i Bańdom) pochodzenie wołoskie/walaskie. W  świetle podanych wyżej faktów, to trudne do udowodnienia twierdzenie, choć rzeczywiście dwoistość nazwisk w siedemnastowiecznej i osiemnastowiecznej Choczni dotyczy szczególnie tych rodzin, które według Putka miały mieć obce (walaskie) pochodzenie. W tych właśnie rodzinach jedno z zapisywanych na ich określenie nazwisk miało polskie brzmienie i pochodzenie (jak tu Twaróg), a drugie obce, mniej zrozumiałe dla zapisującego, czy sąsiadów. A o tym które ostatecznie się przyjęło, decydował często przypadek lub zapisujący w metrykach.
Wszyscy obecnie żyjący Bandołowie o choczeńskich korzeniach są potomkami Jana Twaroga vulgo Bandoły (syna wymienionych wyżej Tomasza i Anny) oraz Szczęsnego (Feliksa) Bandoły. Najprawdopodobniej Szczęsny Bandoła był również synem Tomasza i Anny, a bratem Jana, ale w księgach metrykalnych z Choczni brak jest zapisu jego chrztu, który być może miał miejsce w Wadowicach. Jego potomkowie zamieszkiwali nie tylko w Choczni, ale i w Jaroszowicach.

W Metryce Józefińskiej z lat 1785-1789, czyli pierwszym spisie choczeńskich nieruchomości dla celów podatkowych nie ma mowy wprost o własności Bandołów, natomiast konfrontacja z innymi danymi pozwala stwierdzić, że jedna z wymienionych w niej ról Twarogowskich w Niwie „Od Wadowic” należała w rzeczywistości do Twarogów vulgo Bandołów.
Począwszy od XIX wieku informacje o rodzinie Bandołów z Choczni zaczynają pojawiać się już nie tylko w księgach kościelnych, ale i w innych dokumentach historycznych.
W 1833 roku jednym z choczeńskich kowali był Antoni Bandoła (urodzony w 1802 roku, syn Bartłomieja), a w  1852 roku prawidłowość sporządzenia drugiego austriackiego katastru gruntowego w Choczni potwierdzał Szczepan Bandoła, syn Izydora, urodzony w 1815 roku.
Właśnie wyniki tego spisu wnoszą wiele nowych informacji na temat choczeńskich Bandołów w połowie XIX wieku. Łączna własność sześciu wykazanych w nim osób o nazwisku Bandoła, zresztą blisko spokrewnionych, wynosiła nieco ponad 40 mórg. Aż pięciu z nich (Szczepan, Antoni, Wojciech, Kazimierz i Maciej) było sąsiadami, zamieszkującymi obecny Pagórek Komani. Dlatego w tej części Choczni można upatrywać pierwotnej siedziby Tomasza, pierwszego Bandoły w Choczni. Ale największym posiadaczem gruntów nie był wtedy żaden z Bandołów z Komaniego Pagorka, a Jan Bandoła, z centralnej części wsi (okolice austerii- numeru domu 206). Gospodarstwo owego Jana, o powierzchni niespełna 9 mórg, jako jedyne z należących do Bandołów przekraczało powierzchnią średnią choczeńską. Za to ich pola na Komanim Pagorku zyskały uznanie "ocenicieli" (klasyfikatorów), stąd szacowane z nich dochody były powyżej przeciętnych.

W latach 50-tych i 60-tych XIX wieku urodzili się natomiast:
  • Franciszek Bandoła (w 1859 syn Piotra) ksiądz, kapelan wojskowy, absolwent gimnazjum w Wadowicach w 1879 roku i studiów teologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim (1883)
  • Józef Bandoła (w 1860 syn Macieja) nauczyciel w Choczni Górnej, a potem wieloletni kierownik szkoły w Ryczowie, założyciel tamtejszego kółka rolniczego i biblioteki, ojciec podpułkownika Tadeusza Bandoły
  • Józef Bandoła (w 1866 syn Antoniego) kancelista sądowy, urzędnik prowadzący księgi gruntowe w Jordanowie, Bochni, Rzeszowie i Wadowicach.
Wielu dziewiętnastowiecznych Bandołów uprawiało zawód murarza, wśród nich odznaczył się szczególnie Piotr Bandoła, budowniczy kościoła w Osieku.
Choczeńskich Bandołów można doszukać się także w rzeszy emigrantów zarobkowych do Ameryki na przełomie XIX i XX wieku. Przykładem może być tu Stanisław Bandoła (ur. 1877) wzięty krawiec w Chicago, darczyńca na budowę Domu Ludowego w Choczni i szkoły, ojciec amerykańskiego karmelity o. Alojzego (Kazimierza) Bandoły. Inni Bandołowie szukali szans na lepsze życie na terenie Francji oraz północnych Czech (Franciszek, Melchior, Ignacy, Stanisław Bandołowie), gdzie ich potomków zapisywano z nazwiskiem Bandula, co ciekawe nawiązującym do wczesnej wersji nazwiska Bandoła notowanej w Choczni. Ignacy Bandoła był pierwszym znanym z nazwiska i imienia chocznianinem zatrudnionym w zawodzie górnika (1869).
W czasie I wojny światowej do niewoli rosyjskiej dostał się Stanisław Bandoła (1894-1963), a krótko po wojnie Szymon Bandoła (ur. 1899) zmarł w Przemyślu jako żołnierz Wojska Polskiego uczestniczący w walkach o utrzymanie niepodległości.
W okresie międzywojennym do najbardziej znanych Bandołów z Choczni należeli:
  • Jan Bandoła (1874-1941) członek zarządu choczeńskiej kasy zapomogowo-pożyczkowej
  • Jan Bandoła (1909-1989) absolwent wadowickiego gimnazjum w 1930 roku, urzędnik pocztowy, zmarł w Świdnicy
  • Kornelia Bandoła (1904-1976) nauczycielka, absolwentka seminarium nauczycielskiego w Kętach
  • Piotr Bandoła (1886-1963) murarz, budowniczy, kierownik wielu budów na Śląsku.

W czasie II wojny światowej w obozie Auschwitz zginął Józef Bandoła (1885-1943), a wkrótce po zakończeniu działań wojennych w szpitalu w Wadowicach zmarła Anna Bandoła „z ran odniesionych w wypadkach wojennych”.

Po wojnie wyróżniającymi się przedstawicielami rodziny Bandołów z Choczni byli:
  • Daniel Bandoła (1882-1958) przedwojenny podoficer, po wojnie urzędnik stanu cywilnego w Wadowicach
  • Gabriel Bandoła (1928-1996) wieloletni dyrektor Domu Rencistów w Wadowicach i radny miejski
  • Józef Bandoła (1920-1987) absolwent UJ, magister ekonomii, brat sołtysa Piotra
  • Katarzyna Bandoła (ur. 1912) członkini Gminnej Rady Narodowej w Choczni i Koła Gospodyń Wiejskich
  • Marian Bandoła (1925-2005) pułkownik Ludowego Wojska Polskiego, szef kadr w Wojewódzkim Zarządzie Ligii Obrony Kraju w Bielsku-Białej
  • Piotr Bandoła (1921-2015) sołtys Choczni, drogomistrz, w czasie wojny partyzant Batalionów Chłopskich na Lubelszczyźnie i żołnierz armii gen. Berlinga.

W tym samym cyklu:

1 komentarz:

  1. Uzupełniono o dane ze spisu własności gruntowej z lat 1844-1852.

    OdpowiedzUsuń