środa, 27 lipca 2016

Uczczenie urodzin Stalina

12 grudnia 1949 roku Gminna Rada Narodowa w Choczni, w pełnym składzie pod przewodnictwem Józefa Putka, na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła jednomyślnie uchwały dla uczczenia 70-tej rocznicy urodzin obywatela Józefa Stalina, sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.

  1. Gminna Rada Narodowa przesyła ob. Józefowi Stalinowi najlepsze życzenia długiego życia i powodzenia w pracy nad utrzymaniem światowego pokoju.
  2. Gminna Rada Narodowa stwierdza, że Gmina Chocznia, idąc w walce o kulturę i zdrowie ludu wiejskiego, za wzorem gmin wiejskich w Związku Radzieckim, które wypowiedziały walkę alkoholizmowi, przeprowadziła na swym terenie skuteczną walkę z wódką i karczmami. I tak "Spółdzielnia Samopomocy Chłopskiej" nie sprzedaje w swych sklepach alkoholu, zabawy i rozrywki towarzyskie odbywają się bez wódki, a ostatnia prywatna karczma istniejąca na terenie gminy została już w tych dniach zlikwidowana. Przyczyni się to do zaoszczędzenia z dorobku pracy mieszkańców gminy Choczni co najmniej 6.000.000 zł rocznie. Tym czynem upamiętnione zostało na terenie gminy Choczni 70-lecie urodzin JÓZEFA STALINA.
  3. Gminna Rada Narodowa przesyłając powyższe uchwały na ręce Obywatela Starosty Powiatowego, prosi o przekazanie ich, gdzie należy.
Na tym posiedzenie zakończono i protokół podpisano.


Uchwały GRN w Choczni tylko pozornie wpisują się w kult przywódcy ZSRR, którego ówczesny system polityczny otaczał czcią niemal religijną. Jego oficjalna rocznica urodzin miała stać się wielkim świętem- wydarzeniem, którym żył cały kraj, podejmując z tej okazji liczne zobowiązania.
W rzeczywistości władze choczeńskie przez przytoczone uchwały usiłowały w sprytny sposób, niejako "tylnymi drzwiami", doprowadzić do zakazu sprzedaży alkoholu w Choczni, co nie udawało się normalną drogą urzędową. I przy okazji nieco zakpić z oficjalnej celebry...
Faktem jest, że sprzedaż alkoholu w Choczni w okresie powojennym była źródłem wielu awantur, zakłócania spokoju publicznego i dramatów rodzinnych. Mając to na uwadze władze gminy już od października 1947 roku postulowały bezskutecznie przywrócenie przedwojennej prohibicji, wprowadzonej na mocy plebiscytu wśród mieszkańców w maju 1929 roku (LINK).



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz