Klemens Guzdek urodził się 10 listopada 1880 roku. Był synem Józefa i Franciszki z domu Bryndza.
W 1907 roku wyjechał do USA w poszukiwaniu pracy i szans na lepsze życie, tak jak wielu współczesnych mu chocznian. Z emigracji zdążył wrócić przed I wojną światową, w której wziął czynny udział, jako artylerzysta-kanonier armii c.k.
Na liście strat z 13 stycznia 1915 roku- zestawieniu rannych i poszkodowanych żołnierzy austriackich- figuruje jako ranny w kciuk i umieszczony w szpitalu w Petrinji, w dzisiejszej środkowej Chorwacji.
W okresie międzywojennym należał do bliskich współpracowników Józefa Putka, wyróżniał się zaangażowaniem w sprawy polityczne, społeczne i te dotyczące Choczni.
Działał w Radzie Nadzorczej choczeńskiej kasy zapomogowo- pożyczkowej (1921-35), wszedł w skład rady parafialnej, opanowanej w demokratycznym głosowaniu przez "putkowców" wiceprzewodniczący komitetu parafialnego).
W 1927 roku został wybrany
członkiem zarządu PSL „Wyzwolenie” w gminie Chocznia.W 1929 roku znajdował się w zarządzie Gminy Chocznia, rozwiązanej przez urząd wojewódzki. W proteście przeciw temu rozwiązaniu
zorganizował w 1930 roku pochód z Choczni do starostwa w Wadowicach, za co
został ukarany przez sąd grzywną w wysokości 5 zł. Jego mieszkanie poddano rewizji w
poszukiwaniu dokumentów i pieczęci gminnej.
To z tego właśnie okresu pochodzi karykatura polityczna (LINK), na której znalazła się również jego postać, z fajką w zębach i batem na klerykałów w dłoni.
W 1930 roku został członkiem Okręgowej
Komisji Wyborczej nr 43 w Wadowicach, podobną funkcję pełnił zresztą dwa lata wcześniej. Właśnie postawa Guzdka i byłego wójta Maksymiliana Malaty w komisji wyborczej zapobiegła machinacjom wyborczym przeciwników ludowców i w konsekwencji wypaczeniu wyników wyborów (LINK).
W 1931 roku został wezwany i zeznawał jako świadek w procesie brzeskim, w sprawie oskarżonego Józefa Putka (LINK).
W 1935 roku wykazywany jest jako radny powiatowy, a od 1935 do 1939 roku radny Gromady Chocznia, wybrany ponownie
w marcu 1939 roku.
W czasie II wojny światowej znalazł się na wysiedleniu na
Lubelszczyźnie.
Zaraz po wojnie został odznaczony Medalem Zwycięstwa i Wolności (w 1945 roku).
Od 1946
roku ponownie działał społecznie jako radny Gminy Chocznia, ale zrezygnował z powodu konieczności zapewnienia opieki ciężko chorej żonie Franciszce (z domu Bandoła), na leczenie której bezskutecznie szukał środków finansowych w funduszach gminnych.
Zmarł dwa lata przed nią, 11 października 1950 roku. Po
śmierci został pochowany na choczeńskim cmentarzu parafialnym.
Wśród jego kilkunastu dzieci aktywnością społeczną wyróżniał się szczególnie Józef Guzdek, przez krótki czas wójt Gminy Chocznia (od 1946 roku).
Klemens Guzdek na zbiorowym zdjęciu choczeńskich działaczy- LINK.
Bohatera notatki nie należy mylić z innym Klemensem Guzdkiem (1920-1992), przewodniczącym Gromadzkiej Rady Narodowej w Choczni w czasach PRL !
Bohatera notatki nie należy mylić z innym Klemensem Guzdkiem (1920-1992), przewodniczącym Gromadzkiej Rady Narodowej w Choczni w czasach PRL !
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz